BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Bota

Kërcënoi babain se do e vriste/ Autori i vrasjes me harqe e shigjeta në Nrovegji pranon krimin përpara gjykatës, por...

Kërcënoi babain se do e vriste/ Autori i vrasjes me harqe e shigjeta

37-vjeçari i arrestuar për vrasjen e pesë personave dhe plagosjen e dy të tjerëve me hark dhe shigjetë në qytetin e vogël skandinav të Kongsberg ka pranuar krimin e rëndë këtë të premte përpara gjykatës.

Espen Anderson Brathen, 37 vjeç, një qytetar danez dhe i konvertuar në mysliman, “pranon se ka kryer veprat për të cilat akuzohet”, tha avokati i tij, Fredrick Neumann, duke shtuar se klienti i tij gjithashtu po kalonte një vlerësim të shëndetit mendor “nga mjekët dhe personeli shëndetësor. ”

Pas një seance gjyqësore të Premten, masa e tij e sigurisë u zgjat ndërsa hetuesit vazhdojnë të mbledhin prova të tjera. Pavarësisht krimit të rëndë, Brathen duket se nuk ka shfaqur shenja pendese dhe nuk ka kërkuar falje përpara gjykatës.

37-vjeçari u arrestua të mërkurën në mbrëmje pasi hyri në një supermarket në Kongsberg dhe filloi të gjuante me shigjeta nga një hark gjuetie ndaj klientëve. Ai më pas doli me vrap nëpër rrugë, në një moment duke shmangur policinë dhe duke gjuajtur shigjeta në drejtime të shumta, duke lënë gjithsej pesë persona të vdekur dhe dy të tjerë të plagosur.

Autoritetet e kanë cilësuar këtë sulm si “një akt terrorist”. Brathen ishte i konvertuar në mysliman, por policia ende nuk ka ofruar një motiv për sulmin. Ata po shqyrtojnë gjithashtu incidentet e kaluara në të cilat Brathen shfaqi tendenca të dhunshme.

Vitin e kaluar, të dyshuarit iu dha një urdhër ndalimi gjashtëmujor me kërkesë të prindërve të tij. Sipas të dhënave të gjykatës, prindërit e tij thirrën policinë pasi Brathen refuzoi të linte shtëpinë e tyre, kërcënuan se do të vrisnin babanë e tij dhe lanë një revole Colt në divanin e tyre. Brathen ishte dënuar më parë për vjedhje dhe posedim droge.

“Ne të gjithë jemi të tronditur nga ajo që ndodhi,” tha kryebashkiakja e Kongsberg, Anne Sand, në një konferencë shtypi të Premten. “Është një ngjarje tragjike, dhe ne si shoqëri do të na duhet ta mbajmë me vete për shumë vite”.

Më të lexuarat