BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, dyshohet se...

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i
x

Bota

'Aromë' lufte? Kërcënonte forcat amerikane, SHBA rrëzon dronin iranian në Irak (Detajet)

'Aromë' lufte? Kërcënonte forcat amerikane, SHBA

Ushtria amerikane njoftoi mbrëmjen e të martës (28.9.2022) se ka rrëzuar një dron ushtarak iranian që e konsideronte si rrezik për forcat e saj.

Ata thanë se “mjeti ajror pa ekuipazh” fluturonte në drejtim të Erbil, Irak, çka komanda amerikane atje (CENTCOM) “dënonte” si një “sulm të paprovokuar”.

Ata shtonin se nuk kishte personal të vrarë ose plagosur gjatë sulmit.

CENTCOM njoftonte: “Komanda qendrore amerikane në Irak njofton se Garda revolucionare e Iranit nisi një sulm të paprovokuar në rajonin Erbil në Irak, i cili dëmtonte stabilitetin e arritur me shumë përpjekje në rajon”.

“Prandaj rreth orës lokale 14.10 forcat tona rrëzuan dronin iranian Mojer-6 që fluturonte në drejtim të Erbil dhe duhej se kërcënonte forcat e CENTCOM në zonë.”

“Personeli i CENTCOM vepron në Irak me ftesë të qeverisë vendase duke këshilluar, stërvitur e aftësuar forcat partnere kundër ISIS”.

Garda Revolucionare e Iranit ka thënë se do të vijë të godasë grupet terroriste në rajon, duke përfshirë në të dhe njësitë e ushtrisë së SHBA në Irak.

Ata thonin në një deklaratë: “Operacionet do të vijojnë me të gjithë vendosmërinë derisa kërcënimet të sprapsen në mënyrë efektive dhe grupet terroriste të çmontohen”.