BREAKING NEWS

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha “shkarkon” Bardhin nga kreu i grupit dhe e cilëson thjeshtë deputet, ish-sekretari i Përgjithshëm i PD injoron Kuvendin e Rithemelimit

Futet sherri brenda çetës anti-amerikane, Berisha
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali Berishën: Ja çfarë fshihet pas kaosit që shkaktoi ish-kryeministri në Kuvend

Spartak Ngjela paralajmëron lajme tronditëse nga SPAK për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë të gjitha vrasjet në Tropojë, si SPAK do e “varrosë” përfundimisht ish-kryeministrin me hetimet në dosjen e “Haklajve”, Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Ja kaseta ku është incizuar Sali Berisha që ka sjellë
x
BREAKING NEWS

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në Shqipëri, kryeministrja italiane tallet me Edi Ramën dhe përkëdhel presidentin Vuçiç

Meloni hap fabrikë në Serbi dhe sjell afrikanë në
x
BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x

Bota

"Kërkon të ndjekë hapat e...", ja kush pritet mund të marrë drejtimin e Wagner

"Kërkon të ndjekë hapat e...", ja kush pritet mund

Djali 25-vjeçar i Yevgeny Prigozhin, Pavel Prigozhin, ka bërë lëvizje për të marrë përsipër komandën e Grupit Wagner, sipas një think tank amerikan.

Ai është duke negociuar me gardën kombëtare ruse, Rosgvardia, për ribashkimin e organizatës mercenare në luftime në Ukrainë, tha Instituti për Studimin e Luftës, duke cituar një kanal të njohur Telegram të lidhur me grupin.

Masa do të sigurojë një lider alternativ për komandantin e Wagner, Andrey Troshev, i cili është nënshkruar me ministrinë e mbrojtjes dhe është përqafuar publikisht nga Vladimir Putin.

Ajo tregon se “disa personel të Wagner janë të interesuar të mblidhen rreth një alternative të lidhur me Prigozhin ndaj Kremlinit dhe Troshev të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes”, tha ISW.

“Është e paqartë se çfarë mendon Kremlini për marrëdhëniet midis elementëve të Wagner dhe qeverisë ruse,” tha ISW.

Rosgvardia është drejtpërdrejt në varësi të administratës presidenciale, gjë që e bën të rëndësishëm “përqafimin publik të Putinit të Troshev dhe nënshtrimin e elementëve Wagner ndaj Ministrisë së Mbrojtjes ruse”, shpjeguan analistët me bazë në SHBA.

“MM do të duhet të sigurojë pajisjet dhe furnizimet për një forcë të madhe, të rindërtuar nën Rosgvardia në çdo rast, pasi Rosgvardia nuk ka infrastrukturën logjistike për ta bërë këtë vetë.”

Megjithatë, ISW citoi një burim Wagner që raportonte se negociatat midis Pavel Prigozhin dhe gardës kombëtare përfshinin grupin paraushtarak që ruante emrin, simbolet, ideologjinë, komandantët dhe menaxhmentin e tij.