BREAKING NEWS

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”, Suedia e Finlanda përgatiten për konflikt me Rusinë

Gati të plasë  “Lufta e Tretë Botërore”,
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u largua deri sa numëroi të gjithë votat”/ Ina Zhupa mes dhimbjes ndan lajmin e trishtë: Një nga djemtë më të mirë! Po na plas zemra

Humbje e madhe! “I pari në fushatën elektorale, i fundit u
x
BREAKING NEWS

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu nipi i deputetit të njohur të PD-së, rrëqeth me mesazhin politikani dhe jep lajmin tronditës: Më fal Armando…

Humbi jetën nga rrëzimi i tendës së kalçetos, i riu
x
BREAKING NEWS

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është 22-vjeçari që vdiq mbrëmjen e sotme në Sarandë

Tragjike/ Moti i keq i merr jetën të riut, ky është
x
BREAKING NEWS

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë, ndërron jetë në spital 22-vjeçari

Emri/ Stuhia rrëzoi tendën e kalçetos në Sarandë,
x
BREAKING NEWS

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në Sarandë shiu bën namin, ja mbathin pushuesit

Tirana po ‘digjet’ nga temperaturat e larta, ndërsa në
x
BREAKING NEWS

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i përkiste trupi i dekompozuar në Malin e Gramozit (Emri)

U vra me plumb në kokë/ Zbardhen detaje të reja, ja kujt i
x
BREAKING NEWS

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me Ramën në Sofje, Shqipëria ka probleme me...

Kryeministri holandez habit me deklaratën: Gati u kapëm fizikisht me
x

Bota

Kim Jong Un i trishtuar, humb njeriun më të shtrenjtë të tij

Kim Jong Un i trishtuar, humb njeriun më të shtrenjtë të tij

Kim Jong Un ka humbur personin më të rëndësishëm, ndërkohë që vendi i tij po lufotn me shëprthimin e parë të konfirmuar zyrtarisht të pandemisë COVID-19.

Media shtetërore e Koresë së Veriut tregoi sot Kim Jong Un duke mbajtur, së bashku me burra të tjerë të veshur me të zeza, arkivolin e Hion Chol-hae, një zyrtari i lartë i Koresë së Veriut,

Udhëheqësi i Koresë së Veriut mori pjesë në funeralin që Guardian e quan “mentorin” e tij në një kohë kur njoftimet zyrtare të Phenianit flasin për një ulje të “rasteve me ethe” në vend.

Në fotot e publikuara, Kim Jong Un i jep lamtumirën Hyun Chol-hae në varrim pa maskë, ndryshe nga zyrtarët e tjerë.

Hion Chol-hae, sipas gazetës britanike, ishte një gjeneral në Ushtrinë Popullore Koreane, i cili besohet se ka luajtur një rol kyç në përgatitjen e Kim Jong Un për të marrë fronin përpara vdekjes së babait të tij, Kim Jong Il, në fundi i vitit 2011.

Rëndësia e këtij personi për liderin e Koresë së Veriut shihet nga toni zyrtar i ceremonisë, por edhe nga vendimi i tij për të qenë një nga personat që do të ngrinte arkivolin e zyrtarit.

Agjencia e lajmeve KCNA raportoi se “shumë ushtarë” dhe civilë dolën në rrugë për të shprehur pikëllimin e tyre ndërsa arkivoli u transportua në varreza.

Kim Jong Un tha në funeralin se “emri i Hion Chol-hae do të mbahet mend” së bashku me emrin e nderuar të babait të tij, Kim Jong Il.

Javën e kaluar, lideri i Koresë së Veriut nuk arriti të mbajë lotët në një ceremoni për nder të Snow.