Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kina demonstron forcën ndaj SHBA, kalon me aeroplanmbajtësen e re në ngushticën e Taivanit

Postuar: 18/11/2019 - 21:36

 Kina ka lunduar dje në ngushticën e Taivanit me aeroplambajtësen e saj të re, disa ditë pas kalimit të luftanijeve të SHBA, në një mesazh të qartë se nuk do të tolerojë aleanca të dyshimta me ishullin e pavarur. 
 
Grupi i aeroplanmbajtëses kineze lundroi nga ana e vet e kanalit, ndërsa pas tyre kaluan dhe luftanije amerikane dhe japoneze. Ministria e mbrojtjes së Taivanit tha se kishte dislokuar anijet e sja për të monitoruar situatën dhe i kishte thënë qytetarëve të shqetësoheshin.
 
Flota detare kineze ka në dispozicion tre aeroplanmbajtëse edhe pse vetëm një prej tyre, Liaoning, është plotësisht operacionale. Kjo e fundit është dislokuar në flotën veriore kineze dhe nuk zbret deri në ujërat e Taivanit.
 
Por vitin që vjen Kina prej të ketë operacionale shtatë nëndetëse që ushtria i ka porositur prej disa vitesh, për të ruajtur sovranitetin në ujërat që rrethojnë territorin kontinental.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 23:52

Mark Bloomfield kishte pasur një karrierë domethënëse në botën e vullnetarizmit në vendet më të varfra të botës, Indi dhe Afrikë mbi të gjitha, duke qenë për disa kohë edhe asistenti special i Nënë Terezës në vitet e

Postuar: 05/12/2019 - 23:14

Hillary Clinton ishte në një intervistë me Howard Stern të Mërkurën.Dhe biseda u zhvendos në disa

Postuar: 05/12/2019 - 19:49

Franca thuajse ka ndaluar funksionin sot prej grevave masive në sektorin publik dhe privat teks

Postuar: 05/12/2019 - 19:21

Holly Capron 28 vjeç nga Exeter, Devon, u raportua e zhdukur më 25 nëntor.

Postuar: 05/12/2019 - 17:50

Një total prej 1.3 milionë bitcoin me vlerë afro 9 miliardë dollarë u zhvendosën në një orë dit

Postuar: 05/12/2019 - 15:58

Partia e Re në pushtet i bëri kërkesë presidentit Aliyev për shpërndarjen e parlamentit dhe mba

Postuar: 05/12/2019 - 15:46

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka dënuar ata që përdorin fjalën “Islam&rdquo