BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x
BREAKING NEWS

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në Fushë-Krujë, zbardhen detaje të reja, ja makina e përdorur nga autorët

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në
x
BREAKING NEWS

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur praninë ushtarake në veri të Kosovës, do veprojmë nëse...

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur
x
BREAKING NEWS

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë qeverisë: Ulni çmimin e karburanteve, jepini fund rrjepjes

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë
x
BREAKING NEWS

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës së krimit, edhe SHISH ngrihet në këmbë në kërkim të Ervis Martinajt! Kontrollohen bazat në 5 qytete, ja çfarë po tentohet përmes qelizave telefonike

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? Prokurori i SPAK dhe hetuesit e BKH zbarkojnë në Uashington, ambasada amerikane del me njoftimin urgjent: Ka udhëhequr hetimet dhe ndjekjet penale të nivelit të lartë për korrupsionin publik

Çfarë pritet? Prokurori i SPAK dhe hetuesit e BKH zbarkojnë
x
BREAKING NEWS

Dëshmitare kyçe e tmerreve dhe dramave në Siri/ “Zbërthehet” Floresha Rasha dhe flet me emra konkret, tregon se si rekrutohen shqiptarët dhe kush është i përfshirë: Na jepnin ...

Dëshmitare kyçe e tmerreve dhe dramave në Siri/
x

Bota

Ekonomia botërore po përballet me sfida të rënda/ Kina dhe SHBA bëhen bashkë, zbardhet plani i tyre

Ekonomia botërore po përballet me sfida të rënda/ Kina dhe

Kinë-ShBA, zyrtarët e lartë zhvillojnë diskutime për çështjet ekonomike. Zv.kryeministri kinez, Liu He dhe sekretarja amerikane e Thesarit Janet Yellen zhvilluan të martën një videobisedë mbi çështjet ekonomike.

Të dy palët patën një shkëmbim pragmatik dhe të sinqertë pikëpamjesh mbi situatën makroekonomike dhe qëndrueshmërinë e zinxhirëve globalë industrialë dhe të furnizimit, raportoi "Xinhua", duke shtuar se diskutimi ishte konstruktiv.

Sipas tyre, ekonomia botërore po përballet me sfida të rënda, ndaj është me rëndësi të madhe forcimi i komunikimit dhe bashkërendimit të makropolitikave ndërmjet Kinës dhe Shteteve të Bashkuara.

Ruajtja e përbashkët e stabilitetit të zinxhirëve globalë industrialë dhe të furnizimit është në të mirë të Kinës e ShBA-së, si edhe të mbarë botës.

Pala kineze shprehu shqetësimin e saj për çështje të tilla si tarifat shtesë dhe sanksionet e vendosura nga ShBA-ja ndaj Kinës, si edhe për trajtimin e kompanive kineze nga pala amerikane.

Pekini dhe Uashingtoni ranë në një mendje të vazhdojnë të ruajnë dialogun dhe komunikimin.

Më të lexuarat