BREAKING NEWS

Miratohet nisma e opozitës parlamentare: Hapen listat dhe ndalohen koalicionet parazgjedhore. Zbardhen emrat e deputetëve që votuan pro

Miratohet nisma e opozitës parlamentare: Hapen listat dhe ndalohen
x

Bota

Kina e bindur ta luftojë deri në fund virusin, bën numrin rekord të tamponëve për të identifikuar asimptomatikët

Kina e bindur ta luftojë deri në fund virusin, bën numrin rekord

Autoritetet në Wuhan kryen 6.574.093 tamponë në vetëm 10 ditë, midis 14 dhe 23 maj, për të testuar të gjithë ata që ende nuk kishin qenë në përpjekje për të identifikuar ndonjë rast të ri të infeksionit dhe të sasisë së rasteve të ngjitja asimptomatike në qytet me rreth 10 milionë banorë.

Vetëm në 23 maj u kryen 1.146.1156 tamponë, një shifër 15 herë më e lartë se numri i testeve të kryera më 14 maj, kur autoritetet lokale filluan një fushatë masive në të gjithë qytetin.

Një ditë më parë, qyteti ku shpërtheu pandemia regjistroi numrin më të madh të testeve për koronavirusin e ri të bazuar në acid nukleik, i cili arriti në 1.470.950.

Më të lexuarat