BREAKING NEWS

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit dhe të vëllait, si dështoi plani për vrasjen e tyre, dëshmon autori: Ja kush ma dha porosinë

Detaje të reja/ 90 mijë euro për 'kokën' e Dumanit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar dhe iu kundërpërgjigjet të gjithëve atyre që 'e masakruan': Jam mjek, e ushtroj me nder profesionin…

I grabitën 50 mijë euro në banesë, reagon deputeti shqiptar
x
BREAKING NEWS

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës, mësoni rezultatin tuaj

Matura Shtetërore/ Dalin notat e provimit të Matematikës,
x
BREAKING NEWS

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden zbulon zyrtarisht vendimin e parë të G7-ës: Do ndalojmë...

“Kosto e paprecedentë për Putin”/ Presidenti Joe Biden
x
BREAKING NEWS

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar trarët e saj”/ Eksperti Ervin Karamuço nxjerr prapaskenat dhe ngre alarmin: Ja çfarë i rrezikon shqiptarët!

“Një krimb që ha çdo ditë dhe pa u kuptuar
x
BREAKING NEWS

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i fundit i Perëndimit dhe Japonisë

Vladimir Putin merr goditjen e rëndë, zbardhet vendimi më i
x
BREAKING NEWS

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në banesë dhe i vjedhin 50 mijë euro, zbardhet denoncimi i tij në polici: I kisha mbledhur me familjarët për shlyerjen e një borxhi!

Deputeti shqiptar bie pre e ‘maskave’, i hyjnë në
x

Bota

Kina i del në krah Putinit, mesazh SHBA, NATO dhe Bashkimit Evropian: Sanksionet arbitrare sjellin fatkeqësi në të gjithë botën

Kina i del në krah Putinit, mesazh SHBA, NATO dhe Bashkimit Evropian:

Presidenti kinez Xi Jinping ka kritikuar ditën e djeshme sanksionet e njëanshme, duke i përcaktuar si “arbitrare”, duke paralajmëruar "vendet kryesore të zhvilluara" në miratimin e politikave ekonomike "të përgjegjshme". “Faktet kanë treguar në mënyrë të përsëritur se sanksionet janë një “bumerang” dhe një “shpatë me dy tehe”. Ata që “politizojnë, shfrytëzojnë dhe armatosin ekonominë botërore, shfrytëzojnë dominimin e sistemit financiar dhe monetar ndërkombëtar për të vendosur sanksione arbitrare që në fund të fundit dëmtojnë të tjerët dhe mbarë botën”, është shprehur Jiniping. Presidenti kinez tha se për regjimin komunist ajo që ka më shumë rëndësi, sot dhe nesër, është stabiliteti. Kushti i vetëm që i lejon Kinës të rritet dhe të konsolidojë fuqinë e saj. Megjithatë, presidenti kinez paralajmëroi gjithashtu kundër “zgjerimit” të lidhjeve ushtarake. Kriza ukrainase “është një thirrje zgjimi”, shpjegoi Xi, duke rritur rreziqet e një “zgjerimi të aleancave ushtarake” dhe një “kërkimi për sigurinë e vet në kurriz të vendeve të tjera”. Nuk është rastësi që Kina, India dhe Afrika e Jugut abstenuan në një rezolutë të OKB-së që dënon pushtimin rus të Ukrainës, edhe për shkak se Pekini dhe Nju Delhi kanë lidhje të forta ushtarake dhe energjetike me Moskën. Kujtojmë se që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, Kina ka kërkuar të qëndrojë neutrale ndaj konfliktit, duke bërë thirrje për një zgjidhje paqësore. Dhe në një telefonatë pak ditë më parë, presidenti i Kinës Xi Jinping e siguroi presidentin rus Putin për mbështetjen e Pekinit për “sovranitetin dhe sigurinë” e Moskës, sipas agjencisë së lajmeve AFP. Por SHBA-të kanë shprehur shqetësimin, duke paralajmëruar se kombet që mbështesin Putinin për pushtimin e tij në Ukrainë do të jenë “në anën e gabuar të historisë”.