BREAKING NEWS

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit për datën 6 korrik 2022

Sa do të kapërcejnë temperaturat? Njihuni me parashikimin e motit
x
BREAKING NEWS

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e fortë dhe paralajmëron arrestime të politikanëve: Ja lista e ministrave që përfundojnë në burg

“Nëse SPAK nuk heton…”/ Kryemadhi plas deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje të reja: Ja ku qëndron problemi! Kikia: Totalisht e pafalshme për drejtësinë, skema më e madhe pas firmave piramidale

Çështja e pensionistëve milionerë, Kryemadhi zbardh detaje
x
BREAKING NEWS

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe nxjerr aferën me firmën e Edi Ramës: Arben Ahmetaj...

Skema e mashtrimit me inceneratorët, Monika Kryemadhi flet me emra dhe
x
BREAKING NEWS

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”, Kryehetuesi i komunizmit zbulon pse kërkohej arrestimi i gjyshit të Edi Ramës

“Ishte 82 vjeç, kryeministri sapo kishte mbaruar si student”,
x
BREAKING NEWS

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe gjëra të tjera që nuk i kam publikuar ende, institucionet nuk më kthejnë përgjigje edhe pse...

Inceneratori i Tiranës/ Monika Kryemadhi paralajmëron: Kam filmime dhe
x
BREAKING NEWS

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i bën thirrje qeverisë: Kjo vjen si rrjedhojë e...

Rritja e rasteve me Covid, mjeku Alimehmeti shpjegon situatën dhe i
x
BREAKING NEWS

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja e Ilir Metës

Skandali me inceneratorët, Kryemadhi: Mua nuk tregonte njeri, se jam gruaja
x

Bota

Kina mashtron Perëndimin, Xi Jinping në fshehtësi të plotë po i mbush xhepat me para Vladimir Putinit, ja prapaskenat e bujshme

Kina mashtron Perëndimin, Xi Jinping në fshehtësi të

Ushtria ruse ndodhet në një pozicion të vështirë. Vladimir Putin po merr goditje tronditëse në luftën në Ukrainë, pasi sanksionet ndaj Perëndimit deri në bllokimin e naftës ruse, vazhdojnë të shkaktojnë humbje të frikshme parash. Por një lajm që mund të shkaktojë një kthesë të madhe të luftës është ndryshimi i Kinës, pasi dyshohet se në heshtje po blen naftën ruse duke mashtruar Perëndimin, ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon. Kjo është një shenjë e qartë e mbështetjes së Xi Jinping për Vladimir Putin. Sipas një burimi të dëgjuar nga Reuters, ndërsa deri pak javë më parë kompanitë shmangnin marrëveshjet e reja nga frika e prishjes së reputacionit të Pekinit, tashmë Partia Komuniste Kineze do të qëndronte pas marrëveshjeve të reja. Bloomberg në fakt, theksoi se negociatat janë duke u zhvilluar " në nivel qeveritar" midis Moskës dhe Pekinit, “me pak përfshirje të drejtpërdrejtë të kompanive të naftës". Sipas disa vlerësimeve të raportuara, importet detare të naftës ruse nga Kina do të rriten nga rreth 750,000 fuçi në ditë në tremujorin e parë në 1.1 milionë këtë muaj. Një tregtar nga agjencia e lajmeve Reuters tha se Pekini mund të ndihmojë në plotësimin e "vakumit" tregtar në Rusi pas vendosjes së sanksioneve nga Perëndimi për shkak të pushtimit të Ukrainës. Për më tepër, zhvlerësimi i naftës bruto ruse është gjithashtu i mundshëm pas vendimit kinez për të rritur blerjet e naftës. Çmimet, në fakt, janë rreth 29 dollarë më pak për fuçi se para fillimit të të ashtuquajturit "operacion special ushtarak". Importet tani mund të kalojnë 1 milion fuçi në ditë, ose rreth 15% të kërkesës së përgjithshme të Kinës.

Si po ndryshon kurs Kina në heshtje

Kina gjithë këto kohë dha sinjale se ka braktisur totalisht Rusinë.  Sipas raporteve nga IlCorriere, pak ditë më parë Lenovo dhe Xiaomi, dy kompanitë më të mëdha kineze të Teknologjisë së Informacionit dhanë shenja tërheqjeje nga Rusia, duke anuluar dërgesat e materialit dhe duke tërhequr teknikët e tyre në shtëpi. Një lëvizje zbuloi shumë, pasi Cari u vendos në izolim total me shumë pak mbështetje. Izolimi ekonomik dhe financiar do ta gjunjëzojë Rusinë (nëse do të vazhdojë gjatë), burimet do të pakësohen, çmimet do të rriten, trazirat sociale do të jenë të pashmangshme, dhe do të dorëzohet nga pafuqia. Është e qartë se mund të ketë pasoja të vështira në rrugën e Kinës ndërsa ky konflikt evoluon. Jo vetëm për çështjet ekonomike dhe tregtare, por edhe për çështjet separatiste. Kina tani e sheh veten duke u përballur me një dilemë, pasi mbështetja e luftës në Evropë nuk është një opsion i mundshëm, megjithatë, lidhjet diplomatike që vendi mban me Rusinë janë thelbësore për të legjitimuar zhvillimin gjithnjë në rritje të të dy vendeve dhe sistemeve të saj politike si fuqi të mëdha në rendin botëror.

Vështirësitë ruse në Ukrainë

Vështirësitë e hasura nga ushtria ruse në fushën e luftës kanë tronditur forcat e Moskës, të cilat po e gjejnë veten duke u përballur si me rezistencën ukrainase ashtu edhe me ndërlikime të ndryshme që distancojnë objektivat për t'u arritur. Pengesat që ngadalësojnë përparimin rus u zbuluan nga inteligjenca ushtarake britanike, e cila në përditësimin e fundit bëri të ditur se komandantët rusë " janë nën presion për të arritur rezultate operacionale". Prandaj, ata duhet të jenë në gjendje të demonstrojnë se mund të arrijnë objektivat e përcaktuara operacionale. Kjo është një situatë që sigurisht nuk është e mirë për forcat ruse: konsiderohet shumë e mundshme që në fund Moska mund të përfundojë me ridislokimin e shpejtë të forcave të saj "pa përgatitjen e duhur”, me rrezikun e fërkimit të mëtejshëm të forcave. Duhet gjithashtu të kihet parasysh se rezistenca kokëfortë ukrainase ndaj Mariupolit që nga fillimi i luftës “do të thotë se forcat ruse në zonë duhet të ripajisen dhe ristrukturohen përpara se ato të mund të ridisponohen efektivisht ". Ky mund të jetë një proces i gjatë nëse bëhet tërësisht. Siç theksohet nga Roberto Fabbri në ilGiornale, ngadalësimi i përgjithshëm është gjithashtu për shkak të faktit se oficerët priren të shmangin përgjegjësinë personale për dështimet në konfliktin ushtarak.