Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kina mbështet qeverinë e Spanjës në krizën e Katalonjës

Kina mbështet qeverinë e Spanjës në krizën e Katalonjës

Postuar: 12/10/2017 - 17:28

Kina tha sot se i kupton dhe se mbështet përpjekjet e qeverisë së Madridit për mbrojtjen e unitetit dhe integritetit territorial të vendit.
 
Mistria e jashtme kineze tha se po ndiqte me vëmendje zhvillimet separatiste në Spanjë dhe se besonte në aftësitë e Spanjës për të garantuar rendin shoqëror dhe mbrojtjen e interesave të popullit sipas ligjeve në fuqi.
 
Kina tha gjithashtu se mbronte politikat ndërkombëtare të mosndërhyrjes në çështjet e brendshme, edhe gjithmonë ka dalë kundër lëvizjeve separatiste në vende të ndryshme të botës.
Pekini ka brenda vendit disa shqetësime të kësaj natyre si lëvizjet separatiste në rajonet perëndimore të Tibetit e Xinjiang, dhe gjithashtu insiston se ishulli i pavarur i Taivanit i përket asaj.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 15

Lajme nga e njejta kategori

Bilbao, një polic i vdekur dhe përplasje të përgjakshme mes tifozëve të Athletico-s dhe Spartak Moska

Postuar: 23/02/2018 - 15:41

Qyteti i Bilbaos ishte dje skena e një përleshje të ashpër mes tifozëve të Athletico Bilbao-s dhe Spartak Mosca.
 

Postuar: 23/02/2018 - 09:51

Një skandal është zbuluar nga ministria e Sigurisë në Argjentinë ku ka goditur një tentativë komploti për të përdorur shërbimin diplomatik të Ambasadës ruse për trafik kokaine n

Postuar: 23/02/2018 - 08:30

Sulmuesi vetëvrasës që hodhi dje granatë brenda ambasadës amerikane në Podgoricë, ka qenë ushtarak i mbrojtjes kundër-ajrore gjatë bombardimeve të NATO-s ndaj ish-Jugosllavisë n

Postuar: 22/02/2018 - 19:29

Një huligan futbolli rus është arrestuar sot në Gjermani pasi kërkohej për sulmin barbar ndaj një tifozi anglez gjatë kampionatit evropian të futbollit Euro 2016 në Francë.

Postuar: 22/02/2018 - 10:15

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka shprehur mbështetje për nismën e armatosjes së mësuesve në shkolla.

Postuar: 22/02/2018 - 08:14

Pasi u kritikua për reagimin e tij ndaj ndërhyrjeve të Rusisë në fushatën presidenciale të SHBA, presidenti Donald Trum ngriti dje idenë e hetimeve ndaj administratës së ish-pre

OKB kërkon armëpushim të menjëhershëm në Siri

Postuar: 21/02/2018 - 20:05

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres kërkoi sot një ndërprerje të menjëhershme të luftimeve në zonën rebele të Gutas Lindore, e rrethuar nga regjimi sirian, ndë