BREAKING NEWS

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron holandezët, tifozët bëjnë “namin” në Roterdam, shkatërrojnë dyqane e godina

Skandal/ Plasin trazirat, humbja në Shqipëri zemëron
x
BREAKING NEWS

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi në “Air Albania Stadium”. Ja çfarë po ndodh

Historike/ Lorik Cana dorëzon trofeun, Marash Kumbulla vishet kuq e zi
x
BREAKING NEWS

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos një rekord special në Evropë, trajneri i parë në histori që …

Festë e madhe/ Erdha, pashë, fitova, Mourinho mbetet unik, vendos
x
BREAKING NEWS

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot humbjen, e papritur ajo që i ndodhi Klodiana Lalës gjatë transmetimit live

Roma ngre trofeun, tifozët e Feyenoord s’e përballojnë dot
x
BREAKING NEWS

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë në lot gëzimi, i drejtohen tifozerisë, shkruhet me germa te arta emri i …

Lojtarët e Romës nuk e mbajnë dot veten, shpërthejnë
x
BREAKING NEWS

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në anë të lumit, ja dyshimet e para (Emri)

E rëndë, gjendet e pajetë një 48-vjeçare në
x
BREAKING NEWS

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/ Roma dhe Mourinho në histori, fitojnë në Tiranë trofeun e parë europian

Përfundon finalja e “Conference League” në Air Albania/
x
BREAKING NEWS

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet në dy forca politike, ardhja e Berishës në krye...

Agron Duka bën deklaratën e fortë: PD rrezikon të ndahet
x

Bota

Kirurgu që transplantoi zemrën e derrit te njeriu tregon eksperiencën e veçantë

Kirurgu që transplantoi zemrën e derrit te njeriu tregon

Pacienti të cilit i është transplantuar zemra e derrit është në gjendje të stabilizuar shëndetësore.

Kështu deklaroi vetë drejtuesi i ekipit që kreu transplantin e zemrës së derrit te David Bennett, dr. Bartley Griffith në një intervistë ekskluzive në emisionin “Sot”, në Euronews Albania.

Griffith tha se pacienti nuk është ende në formën e duhur, por është i lumtur që është ende gjallë.

“Sa herë e takoj, pacienti më falenderon në lot”, tha doktori.

Bartley Griffith tha se përzgjedhja e pacientit ishte rastësore dhe se ai nuk kualifikohej për një transplant standard zemre.

Pacienti zgjodhi që transplanti të kryhej pavarësisht se nuk kishte siguri për jetën e tij.

“Transplantimi i zemrës së derrit ishte shansi i vetëm, pavarësisht rreziqeve, që nuk ishte më pak se të vazhdonte mjekimet e vetme. Ai e mori përsipër rrezikun dhe tha se edhe nëse nuk do të funksiononte, të paktën do të mësonte diçka”, u shpreh Griffith.

Griffith tha se kjo ka qenë ndërhyrja më e veçantë për të, në më shumë se 40 vjet karrierë si kirurg, ku ka kryer më shumë se 4000 operime.

“Kirurgët më kanë telefonuar, më kanë dhënë urimet dhe kanë ndjerë që ky është një hap i rëndësishëm që ne ishim të përgatitur për ta bërë”, tha dr. Griffith.

Kjo është dalja e parë live në media e dr. Bartley Griffith pas operacionit në fjalë.

I ftuar në “Sot” ishte edhe kardiologu Edvin Prifti, i cili bëri të ditur për publikun se po bëhen pothuajse 50 vjet që shkenca mjekësore po punon për kryerjen e transplantit të suksesshëm të organeve të kafshëve te njeriu, procedurë që quhet ndryshe ksenotransplant.

“Në vitin 1963, një kirurg bëri implikimin veshkash të shimpanzesë te njeriu. Njëri nga pacientët jetoi deri në 9 muaj”, tha Prifti.

Ai tregoi se derrat që përdoren për transplant janë me origjinë artificiale dhe kanë gene të modifikuara, në mënyrë që të përshtatën me trupin e njeriut.

“Derrat që u përdoren janë me origjinë artificiale, të modifikuar. Kanë 10 gene që janë modifikuar, 6 janë gene humane që janë importuar te derri, 4 janë të derrit që janë çaktivizuar pasi njeriu nuk i ka”, shpjegoi kardiologu prifti.

Në Amerikë është transplantuar për herë të parë një zemër derri te një pacient, në një përpjekje të fundit për t’i shpëtuar jetën. Mjekët në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland-it thonë se transplanti tregoi se një zemër nga një kafshë e modifikuar gjenetikisht mund të funksionojë në trupin e njeriut pa refuzim të menjëhershëm.