BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x
BREAKING NEWS

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet dëshmia e Sekretares së Përgjithshme e Shëndetësisë

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e
x
BREAKING NEWS

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me deklaratën 'bombë': Së shpejti do të arrestohet një ish-kryebashkiak

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me
x
BREAKING NEWS

Shkatërohet banda shqiptare në Itali/ Kush është trafikanti i shumëkërkuar që bashkëpunonte me “Ndraghetan” (emri)

Shkatërohet banda shqiptare në Itali/ Kush është trafikanti
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh me euron? Pëson rënie dhe merr 'goditjen' më të madhe në historinë e këmbimit valutor

Çfarë po ndodh me euron? Pëson rënie dhe merr
x
BREAKING NEWS

Shpërthen zjarr pranë SPAK, dalin detajet e para

Shpërthen zjarr pranë SPAK, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Mjekët e Lefter Allës zbarkojnë në GJKKO

Çfarë ndodhi? Mjekët e Lefter Allës zbarkojnë në
x

Bota

“Kishte fuqinë e 130 bombave bërthamore”, ekspertët zbardhin detaje të frikshme nga tërmeti në Turqi: Pllaka tektonike arabe...

“Kishte fuqinë e 130 bombave bërthamore”, ekspertët

Nga tërmeti i fuqishëm në Turqi raportohet se ka lëvizur edhe pllaka tektonike arabe, që ndodhet poshtë gadishullit të Anadollit.

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave, pllaka tektonike ka lëvizur me 3 metra.

“Ajo që ndodhi është se ajo që ne e quajmë pllaka arabe u zhvendos rreth tre metra në një drejtim verilindje-jugperëndim në krahasim me pllakën e Anadollit,” tha Carlo Doglioni.

Në fakt, sipas profesorit, Turqia “u zhvendos” në jugperëndim… “Kjo është një lëvizje gjatësore, niveli i thyerjes është shumë i pjerrët dhe gjatë ngjarjes vërehet një zhvendosje horizontale e dy anëve të thyerjes. Të dy palët lëvizën në raport me njëra-tjetrën. Me fjalë të tjera, është sikur Turqia ka lëvizur në lidhje me pllakën arabe në jugperëndim”.

Sipas gjeofizikanëve, tërmeti me magnitudë 7.8 Rihter kishte fuqinë e 130 bombave bërthamore.

Deri më tani nga tërmeti i fuqishëm kanë mbetur të pajetë mbi 2600 persona, ndërkohë që numri i tyre pritet të rritet në vijim, pasi një pjesë e madhe e njerëzve ndodhen nën rrënoja.

Gjithashtu raportohet për mbi 8 mijë të plagosur, të cilët ndodhen në spitalet e vendit.