BREAKING NEWS

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc Çapja, Klodiana Lala zbulon çfarë i pret 14 të rrezikshmit e shpallur në kërkim: Pas një muaji do të...

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc
x
BREAKING NEWS

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi Kodheli jep lajmin fantastik, merr postin e rëndësishëm në Asamblenë e NATO-s

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi
x
BREAKING NEWS

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët “përpijnë” tregun e fruta-perimeve në Tiranë, shikoni pamjet çfarë po ndodh mes dy pallateve. Reagon Policia

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët
x
BREAKING NEWS

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive tronditëse të Dumanit dhe Hoxhajt, SPAK shpall në kërkim ndërkombëtar 14 ‘bosët’ e njohur, shkresat i përcillen Interpolit

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e fortë: Maskara...

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e
x
BREAKING NEWS

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/ Rithemelimi zbardh agjendën, ja si do të mësohen emrat fitues. Berisha e Paloka do të…

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj demokracisë, ish-kryeministri është simboli i korrupsionit, pas SHBA edhe BE pritet ta shpallë “non grata”

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj
x
BREAKING NEWS

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”: Kush janë ministrat më të korruptuar në qeveri, surpriza e madhe është Edi Rama, ja në çfarë vendi renditet në listë

Zbardhet sondazhi i gazetës “Sot”: Kush janë ministrat
x

Bota

“Kjo është e tmerrshme”/ Zbulohet plani i Putinit për dëbimin me forcë të 2 milionë ukrainasve, strategjia e frikshme që synon të ndjekë

“Kjo është e tmerrshme”/ Zbulohet plani i Putinit për

Media britanike DailyMail ka publikuar ditën e sotme detaje nga disa dokumente të nivelit të lartë të Kremlinit.

Sipas tyre, Rusia planifikoi dëbimin me forcë të deri në dy milionë ukrainas përpara se të fillonte luftën pushtuese në Ukrainë.

Gazeta zbuloi se si u krijuan 1310 qendra tranziti për të trajtuar ukrainasit e kapur në një lëvizje që është krahasuar me dëbimet masive të ditëve më të errëta të Bashkimit Sovjetik.

Si pjesë e kësaj politike rrëqethëse, rreth 1.2 milionë ukrainas janë dërguar tashmë në Rusi, disa kanë kaluar më shumë se 5000 milje në fshatra të largëta në Siberi, afër kufirit të Koresë së Veriut apo edhe në një ishull rus në Paqësor afër Japonisë.

Objektet e tranzitit dhe evakuimet e detyruara në pjesë të largëta të Rusisë janë të lidhura me një sistem të pamëshirshëm të të ashtuquajturave ‘kampe filtrimi’ të ngritura në terrenin e pushtuar ukrainas për të kapur ata që konsiderohen armiq të shtetit të tyre dhe për të futur të tjerët në vend.

Zyrtarët ukrainas kanë zbuluar se mijëra burra të grumbulluar nga trupat e Vladimir Putin po përdoren gjithashtu si punë e detyruar. Ata urdhërohen të kontrollojnë ndërtesat e shkatërruara të Ukrainës për municione të pashpërthyera dhe të heqin qafe dëshmitë e masakrës masive.

“Ata i dërgojnë ato si mburoja njerëzore për të ecur përreth ndërtesave që nuk janë shkatërruar plotësisht dhe mund të përmbajnë eksplozivë,” tha Liudmyla Denisova, Përfaqësuese e të Drejtave të Njeriut në Ukrainë.

Punëtorët e detyruar janë urdhëruar gjithashtu të mbledhin, djegin ose varrosin trupat e bashkëkombësve ukrainas, të tillë si ata në mesin e 600 të vrarëve në bombardimet ndërsa fshiheshin në bodrumin e Teatrit Mariupol dy muaj më parë.

“Kjo është thjesht e tmerrshme. Vetëm imagjinoni: ata duhet t’i heqin trupat, t’i grumbullojnë ose t’i vendosin në thasë, pastaj t’i çojnë diku për t’i hedhur në varre masive. Është tamam si mizoritë e Hitlerit”, tha Denisova

Në mars, Daily Mail detajoi rrëfimin e parë të dëshmitarëve okularë të sistemit të Putinit të evakuimeve të detyruara dhe përdorimit të kampeve të filtrimit, një taktikë e nisur nga Stalini.

Tani hetimet e kësaj mediaje mund të zbulojnë se:

-Zyrtarët rusë po kontrollojnë të gjithë ukrainasit në tokën e kapur për lidhje qeveritare ose ushtarake, duke i detyruar ata të kenë prova dokumentare të kalimit përmes ‘filtrimit’;

Kremlini po merr të gjitha të dhënat e tyre të telefonit celular, së bashku me gjurmët e gishtërinjve dhe fotografitë, duke shkaktuar frikë se informacione të tilla do të futen në një sistem mbikëqyrjeje të stilit kinez duke përdorur teknologjinë e njohjes së fytyrës që mund të monitorojë lëvizjet e ardhshme të njerëzve;

-Ukrainasve që janë evakuuar në Rusi po u bëhet presion për të qëndruar atje dhe paralajmëruan se do të përballen me burg nëse përpiqen të kthehen në shtëpi;

-Vlerësohet se një në dhjetë njerëz ‘dështon’ në sistemin e filtrimit – dhe zhduket në një rrjet kampesh dhe burgjesh të njohura për torturat e drejtuara nga zogjtë e Putinit në republikat e vetëshpallura të Donbasit;

-Një burrë që iku nga një kamp tregoi se ishte rrahur dhe torturuar me goditje elektrike në një burg të fshehtë që kishte për qëllim të mbante 750 të burgosur, por kishte 3000 të vendosur brenda;

-Spastrimet nga forcat ruse kanë grumbulluar të gjithë burrat nga disa fshatra të pushtuara, duke i marrë në robëri dhe duke i nënshtruar punës së detyruar;

-Rreth 2000 fëmijë janë larguar nga jetimoret në rajonin e Donbasit, duke provokuar frikën se do t’u jepen familjeve ruse pasi Putin njoftoi se rregullat për birësimet nga Ukraina do të lehtësohen.