BREAKING NEWS

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan historinë

Florian Marku bën krenar shqiptarët, luftëtari kuqezi shkruan
x
BREAKING NEWS

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non grata të George Soros

Berisha bën deklaratën e papritur: Kam kërkuar shpalljen non
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet për marrëdhëniet me Kosovën: Kemi një divergjencë, por...

Kryeministri Rama intervistë për Zërin e Amerikës, flet
x
BREAKING NEWS

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit epidemiologjike: Ja sa të infektuar janë regjistruar në vend, 26 pacientë në gjendje të rëndë

Bilanc tragjik në 24 orë, MSH jep të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar

Çfarë pritet? PD mbledh sot grupin parlamentar
x
BREAKING NEWS

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë Edi Rama dhe flet për mediat franceze nga Nju Jorku: Po bëjmë luftë të hapur kundër ...

Dënimi i Adriatik Llallës/ Reagon për herë të parë
x
BREAKING NEWS

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien kambanat për Shkëlzen Berishën, Yuri Kim vjen me porosi të qarta nga Uashingtoni dhe vulos fundin tragjik të Sali Berishës

SHBA 2 mesazhe vdekjeprurëse, rihapet “Gërdeci” dhe bien
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Pas Llallës fshihen Meta dhe Berisha, dënimi i ish-kryeprokurorit kambanë alarmi edhe për ta, po shkohet tek të paprekshmit

Romeo Kara: Pas Llallës fshihen Meta dhe Berisha, dënimi i
x

Bota

Kjo është fotoja e parë e postuar në internet

Kjo është fotoja e parë e postuar në internet

U bënë goxha vite që të gjithëve ne na duket normale që për shumë gjëra të futemi në Google dhe të kërkojmë për të gjetur diçka.

Por pakkush e di se në vitin jo shumë të largët 1992, ishte hera e parë në historinë e njerëzimit që një foto u ngarkua në internet.

Më 18 korrik 1992 ose plot 29 vjet më parë, u postua në rrjet, fotoja e parë. Dje ajo ishte në fakt një poster i katër vajzave që pozojnë të gjitha si pjesëtare të grupit "Les Horrible Cernettes".

Fotoja është realizuar në 1992 nga Silvaro de Genaro, i cili punoi me Tim Berners-Lee, një nga krijuesit e Rrjetit Mbarë Botëror. Google është një motor kërkimi më i madhi në botë.

Vite më parë dominonin AOL, Yahoo dhe më pas Bing, por Google mori hov më të madh se gjithë të tjerët.

Kjo është fotoja e parë e postuar në internet