BREAKING NEWS

Pazaret e prishura Rama-Vuçiç-Grenell-Thaçi për shitjen e Veriut i kanë vënë flakën çështjes kosovare dhe trojeve shqiptare

Pazaret e prishura Rama-Vuçiç-Grenell-Thaçi për
x
BREAKING NEWS

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90 dëshmitarët e mbrojtjes, GJKKO thërret Shkëlzen Berishën dhe 71 dëshmitarë të akuzës për aferën e “Gërdecit”

SPAK rrëzon Fatmir Mediun, bie kërkesa për 90
x
BREAKING NEWS

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë Shkëlzen Berishën, ja çfarë pritet të thotë dëshmitari “kyç” i tragjedisë së Gërdecit

Hyn në skenë njeriu i amerikanëve që do fundosë
x
BREAKING NEWS

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria pas sinjaleve të shërbimeve të huaja

SPAK nuk i ndahet Saimir Tahirit, ish-ministrit i merret nën hetim pasuria
x
BREAKING NEWS

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe “Sky” me kriminelët, Balla paralajmëron "tërmet" në Policinë e Shtetit

Dosjet e SPAK për përgjimet në “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i pjesëmarrjes të deputetëve, nis dezertimi nga aksioni politik i ish-sekretarit të Përgjithshëm të PD

Shkalafitet çeta anti-amerikane Berisha-Bardhi, bie numri i
x
BREAKING NEWS

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën në veri të Kosovës, ja dokumenti që zbërthen prapaskenat e bujshme

Edi Rama merr udhëzime nga Vuçiç për situatën
x
BREAKING NEWS

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk programohen disbursime nga programi deri në 2025

OLAF do të vijojë hetimet për fondet nga IPARD II; Nuk
x

Bota

Kjo nuk ka ndodhur ndonjëherë! Shkencëtarët ngrenë alarmin: Niveli i akullit në Antarktik bie në nivele tronditëse, paralajmërohen pasoja katastrofike

Kjo nuk ka ndodhur ndonjëherë! Shkencëtarët ngrenë

Akulli i detit Antarktik është tërhequr në një nivel rekord sezonal dhe pasojat mund të jenë katastrofike, paralajmërojnë shkencëtarët. Të dhënat e reja satelitore tregojnë se akulli i detit po zvogëlohet më shumë se kurrë më parë gjatë stinës së dimrit (mars-tetor).

“Është larg nga çdo gjë që kemi parë, është pothuajse tronditëse”, tha Walter Meyer nga Qendra Kombëtare e të Dhënave për Borën dhe Akullin, e cila monitoron nivelet e akullit të detit.

Masa e madhe e akullit të Antarktidës është një rregullator i temperaturës së planetit – pasi sipërfaqja e bardhë reflekton energjinë e Diellit përsëri në atmosferë dhe gjithashtu ftoh ujin poshtë dhe rreth tij.

Pa akullin e saj që ftoh planetin, Antarktida mund të shndërrohet nga “frigorifer” i Tokës në një radiator, paralajmërojnë ekspertët.

Sipërfaqja e akullit që lundron aktualisht në oqeanin Antarktik është 17 milionë kilometra katrorë, që është 1.5 milionë km2 më pak akull deti se mesatarja e shtatorit dhe shumë më pak se niveli i ulët rekord i dimrit të kaluar.

Shkencëtarët po përpiqen të përcaktojnë faktorët që çuan në rekordin e këtij viti, por studimi i Antarktidës me kalimin e kohës mbetet i vështirë, thonë ata.

Siç paralajmërojnë disa ekspertë, në një vit ku u thyen shumë rekorde globale të nxehtësisë dhe temperaturës së oqeanit, akulli i kufizuar i detit është një tregues që nuk duhet të injorohet.

Akulli i detit formohet gjatë dimrit kontinental, midis marsit dhe tetorit, përpara se të shkrihet në verë, dhe është pjesë e një sistemi të ndërlidhur që përfshin ajsbergë, akull tokësor dhe brigje akulli (çdo masë akulli lundrues me një sipërfaqe të sheshtë).

Akulli i detit vepron si një shtresë mbrojtëse për akullin e tokës dhe parandalon ngrohjen e oqeanit.