Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Komentet e Macron shkaktojnë trazira separatiste në Korsikë

Komentet e Macron shkaktojnë trazira separatiste në Korsikë

Postuar: 12/02/2018 - 20:35

Presidenti francez Emmanuel Macron është akuzuar sot për komente arrogante në mesazhet e urrejtjes nga ishulli mesdhetar francez i Francës, Korsika, pas refuzimit të kërkesave për më shumë liri dhe autonomi.
 
Macron ndezi aktivistët separatistë gjithashtu me refuzimin e amnistisë për aktivistët politikë që kanë mbështetur më parë kundërshtimin e kontrollit francez të ishullit.
 
Ai i bëri homazh jë prefekti të vrarë nga nacionalistët në vitin 1998 duke e quajtur ngjarjen  “një tjetër akt barbar terrorizmi”, gjatë një fjalimi provokativ në fundjavë, kur vizitoi ishullin mes valës së protestave të rreth 25,000 vendasve.
Pas fjalimit, lëvizja separatiste korsikane Corsica Libera, drejtuar nga kreu i asemblesë Guy Talamoni, tha se fjalimet neo-kolonialiste të Macron ishin “provokative, arrogante e të urryera”, si dhe dënonte presidentin për krahasimet me aktet e terrorizmit të ekstremistëve të ISIS.
 
 “Të krahasosh nacionalistët që vranë prefektin korsikan Claude Erignac me terroristët islamikë, është ofenduese. Ne erefuzojmë mosbesimin dhe përçmimin e Macron”.
 
Separatiostët korsikanë kanë kryer një fushatë gati 40-vjeçare rezistence ndaj Francës me shpërthimendaj stacioneve të policisë dhe vrasje të liderëve politikë, para se të dorëzonin armët në 2014.  
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 5

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/02/2018 - 08:03

Partitë politike në pushtet dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në opozitë, pohuan dje të kenë arritur pajtimin për të kaluar marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Lëvizja Vetëvendosje dhe Lista Serbe nuk janë pjesë e marrëveshjes.

Postuar: 24/02/2018 - 21:21

Këshilli i Sigurimit të OKB ka aprovuar rezolutën për 30 ditë armëpushim në Siri.

Postuar: 24/02/2018 - 08:14

Në një fjalim të rëndësishëm të mbajtur dje në Qendrën Konservatore të Veprimit Politik në Maryland, presidenti amerikan Donald Trump mes të tjerash iu rikthye çështjes së lotar

Bilbao, një polic i vdekur dhe përplasje të përgjakshme mes tifozëve të Athletico-s dhe Spartak Moska

Postuar: 23/02/2018 - 15:41

Qyteti i Bilbaos ishte dje skena e një përleshje të ashpër mes tifozëve të Athletico Bilbao-s dhe Spartak Mosca.
 

Postuar: 23/02/2018 - 09:51

Një skandal është zbuluar nga ministria e Sigurisë në Argjentinë ku ka goditur një tentativë komploti për të përdorur shërbimin diplomatik të Ambasadës ruse për trafik kokaine n

Postuar: 23/02/2018 - 08:30

Sulmuesi vetëvrasës që hodhi dje granatë brenda ambasadës amerikane në Podgoricë, ka qenë ushtarak i mbrojtjes kundër-ajrore gjatë bombardimeve të NATO-s ndaj ish-Jugosllavisë n

Postuar: 22/02/2018 - 19:29

Një huligan futbolli rus është arrestuar sot në Gjermani pasi kërkohej për sulmin barbar ndaj një tifozi anglez gjatë kampionatit evropian të futbollit Euro 2016 në Francë.