BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Bota

Komplot për rrëzimin e Putinit pas raketave në Poloni, grushti i shtetit u ndal në minutat e fundit, ndizet “kodi i kuq” në Moskë, ja kush po përgatitet për ta zëvendësuar liderin rus

Komplot për rrëzimin e Putinit pas raketave në Poloni, grushti i

Prologu i një grushti shteti. Kjo ndodhi në Rusi në momentin e shkurtër ku u frikësua se raketa që ra në Poloni, territorin e NATO-s dhe që vrau dy persona ishte lëshuar nga forcat e armatosura të Moskës. Elitat e sigurisë dhe inteligjencës ruse filluan të punojnë menjëherë për të rrëzuar presidentin Vladimir Putin nga frika e një përshkallëzimi global të konfliktit që mund të çonte në luftë bërthamore. Sfondi raportohet nga llogaria Telegram General Svr e cila citon burime brenda forcave ruse të sigurisë. “Incidenti i së martës me një raketë që goditi Poloninë" është bërë "një prolog për marrjen e pushtetit në Rusi", thuhet në një postim që raporton "konsultimet joformale" të mbajtura midis "njerëzve që kanë ndikim dhe aftësi në procesin e vendimmarrjes në pothuajse çdo organ të zbatimit të ligjit. agjencisë” sapo informacioni për incidentin u vu në dispozicion të udhëheqjes. Hipoteza më e akredituar në atë kohë ishte se ishte një raketë ruse. "Duke ditur prirjen e Putinit për të rritur paraprakisht përmes përshkallëzimit", grupi i zyrtarëve të sigurisë që kishin frikë nga një sulm ndaj një vendi të përfshirë në bllokun e NATO-s dhe një "përgjigje të ashpër" nga Perëndimi ranë dakord se e vetmja përgjigje ishte "largimi nga pushteti i Putin”. "Konspiracionistët", siç i quan gjenerali Svr, ndaluan gjithçka sapo u bë e qartë se rasti përfshinte flak ukrainas dhe Shtetet e Bashkuara kishin shprehur gatishmërinë e tyre "për të heshtur incidentin". Sipas analizës, elitat e Moskës janë pothuajse në kufirin e tensionit, por ajo që ndodhi në gjysmë ore pas informacionit të parë mbi incidentin polak mund të jetë prologu i një grushti shteti në duart e forcave ruse të sigurisë në rastin tjetër.

Yevgeny Prigozhin mund të zëvendësojë Putinin

Muajt ??e fundit, Yevgeny Prigozhin, themeluesi dhe drejtuesi i grupit paraushtarak PMC Wagner, dhe në të njëjtën kohë një biznesmen nga Shën Petersburgu, filloi të shfaqej gjithnjë e më shpesh në publik, shpesh me deklarata të drejtuara kundër "elitës ruse". "Të burgosurit kanë nivelin më të lartë të ndërgjegjes, shumë më të lartë se elita ruse. Sepse të burgosurit janë fshatarë ordinerë me parmendë, të cilët nuk patën fat në jetën e tyre dhe prandaj u përgjigjën kaq masivisht për të shkuar vullnetarë", kështu Prigozhin iu përgjigj pyetjes më 11 nëntor në faqen e internetit të Tyumen Nas grad në lidhje me rekrutimin e të burgosurve nga rajoni në njësitë e Vagnerianëve të tij. Pak më parë ai kritikoi “elitat” me të njëjtat fjalë për shmangien e mobilizimit për luftën në Ukrainë. Sipas ligjeve ruse, aktualisht është e paligjshme që rusët të kritikojnë ose “diskreditojnë” forcat e armatosura ose të kenë në pronësi apo të operojnë kompani private mercenare. “Është shumë e dukshme që Prigozhin e ka gjetur momentin e duhur për të zgjeruar profilin e tij publik”, tha Candace Rondeaux, hulumtuese në Fondacionin Amerika e Re në Uashington. Ajo njëherësh është edhe autore e një raporti të vitit 2019 të titulluar “Dekodimi i grupit Wagner”. “Ai nuk është asgjë tjetër veçse një opurtinist, këtë gjë e tregon karriera e tij, dhe kjo tregon se mund të ketë shpërblime për çdo aktivitet që mbështet luftën”.  “Në të vërtetë, ai tani është në kulmin e fuqisë së tij politike dhe të ndikimit politik”, tha ajo dhe shtoi se kjo po ndodh “për shkak të natyrës së kësaj faze të luftës, që i ka lejuar atij të anojë në rolin e tij si kapiten i një shteti dashakeq”. Andrei Kolesnikov, ekspert i politikës ruse dhe hulumtues i lartë në Institutin për Ndihmë të Paqes Ndërkombëtare Carnegie, tërhoqi paralele me Grigory Rasputin, murgun mistik që kishte ndikim mbi familjen e carit të fundit të Rusisë në vitet 1910. “Në kuptimin e ndikimit të tij, të paktën në sferën publike, ai nis e i ngjan Rasputinit në kohën e Nicholas II”, tha Kolesnikov për Current Time. “Dhe natyrshëm shumë tani po mendojnë nëse ky person është, le të themi, kandidati i ardhshëm për president apo një figurë që mund të hyjë në sferat më të larta të politikës, që godet me bërryla këdo që i afrohet”, tha Kolesnikov.

Më të lexuarat