Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kore e Jugut, arrestohet kapiteni i anijes së mbytur

Kore e Jugut, arrestohet kapiteni i anijes së mbytur

Postuar: 19/04/2014 - 13:50

Kapiteni Lee Joon-seok dhe dy anëtarë të ekuipazhit të anijes së mbytur në Korenë e Jugut, janë arrestuar. Ai do të përballet me akuzat për neglizhencë të detyrës dhe shkelje të ligjit detar. Kapiteni 69 vjeç deklaroi se e kishte vonuar urdhrin e evakuimit nga frika se pasagjerët do të dilnin nga kontrolli. Kapiteni Lee, që edhe më herët është marrë në pyetje nga policia. Ai u shfaq të shtunën në televizion pas arrestimit. 
 
“Më vjen keq për popullin koreano-jugor, të cilit i kam shkaktuar një shqetësim kaq të madh. Përulem dhe kërkoj ndjesë para familjarëve të viktimave”, tha ai. 
 
Përmbysja e tragetit ndodhi në datën 16 prill, dhe ende 270 njerëz rezultojnë të zhdukur. Ndërsa 28 janë konfirmuar të mbytur, ndërsa 179 të tjerë janë shpëtuar. Shumica e pasagjerëve kanë qenë nxënës të shkollës së mesme. Hetuesit kanë thënë se kapiteni nuk ka qenë pranë timonit, në kohën e aksidentit. Ndërsa zëvendës drejtori i shkollës së nxënësve të mbytur ka vrarë veten pas tragjedisë.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/07/2019 - 23:15

Tërmeti i fortë tronditi sot në drekë kryeqytetin grek të Athinës, duke alarmuar miliona banorë.
 
Si pasojë në disa zona është ndërprerë energjia elektrike.
 

Postuar: 19/07/2019 - 22:02

Irani ka sekuestruar sonte çisternën e dytë detare në pronësi britanike në ujërat e Ngushticës

Postuar: 19/07/2019 - 21:48

Ministria ruse e mbrojtjes ka publikuar një video me testimet në detin e Japonisë, ku dy luftan

Postuar: 19/07/2019 - 21:40

Një video tregon momentin e tmerrshëm kur një turiste zhvishet lakuriq dhe kërcen nga një urë m

Postuar: 19/07/2019 - 21:33

Modelja e bukur ruse që u martua me ish-mbretin e Maljazisë dhe u raportua më pas se është divo

Postuar: 19/07/2019 - 21:03

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Venezuelë, teksa lojtari Gerardo Mendoza, është gjetur i vrarë

Postuar: 19/07/2019 - 15:56

Irani ka mohuar sot pretendimet e President Donald Trump se një luftanije ameriakne në Gjirin P