Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Korea e Veriut paralajmëron SHBA për sulm masiv paralajmërues në rast provokimi

Postuar: 20/04/2017 - 20:00

Mediat shtetërore koreano-veriore paralajmëruan sot Shtetet e Bashkuara për “goditje paralajmëruese super të fuqishme” pas deklaratës së sekretarit Rex Tillerson se vendet po përpiqen të shtojnë presionin mbi Korenë e Veriut për programin e saj bërthamor.

Presidenti Donald Trump po përpiqet të mbajë linjë të ashpër ndaj liderit verior Kim Jong Un, i cili ka refuzuar dhe kritikat e aleatit të tij Kinës duke vazhduar me programin raketor edhe pas sanksioneve të OKB.

"Në rast të nisjes së sulmit tonë paralajmërues super të fuqishëm, do të zhduken jo vetëm forcat pushtuese imperialiste të SHBA në Korenë e Jugut, pro dhe ato në kontinentin amerikan”, shkruante e përditshmja shtetërore  Rodong Sinmun.

Korea e Veriut ka kërcënuar rregullisht Japoninë, Korenë e Jugut dhe SHBA.

"Ne po rishikojmë statusin e Koresë së Veriut për të gjetur mënyra të rritjes së presionit në mënyrë që Piongiangu të angazhohet në dialog”, ka thënë Tillerson.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 8

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2018 - 10:07

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç ka bërë dje një vizitë në Kosovë në shenjë solidarizimi pas vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviç, ku inkurajoi serbët vendas të ruajnë dialogun me shqiptarët si rruga e vetme e zgjidhjes së mospajtimeve, dhe kërkoi përfshirjen e Serbisë në hetimet e vrasjes për

Egjipt, zv.presidenti SHBA nis turneun në Lindjen e Mesme

Postuar: 20/01/2018 - 19:01

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka arritur sot në Egjipt, në vendin e parë që e viziton në kuadër të turneut të tij në Lindjen e Mesme.
 
Moska i kërkon përmbajtje Turqisë dhe kurdëve në përplasjen në Afrin

Postuar: 20/01/2018 - 18:47

Rusia shprehu sot shqetësim mbi operacioni ushtarak të nisur nga Turqia kundër militante kurdë në rajonin sirian të Afrin.
Rumani, protesta kundër korrupsionit pas miratimit të ligjit të kontestuar

Postuar: 20/01/2018 - 18:35

Rumunët kanë nisur sot protestat kundër legjislacionit të sapokaluar nga parlamenti për të cilin kritikët thonë se vështirëson dënimin e krimit dhe korrupsionit të nivelit të
Erdogan: Ushtria ka nisur operacionin sirian në Afrin

Postuar: 20/01/2018 - 16:00

Presidenti turk Reçep Tajip Erdogan ka thënë sot se Turqia ka nisur operacionin tokësor ushtarak për dëbimin e militantëve kurdë nga krahina kufitare siriane e Afrin.
Dështon buxheti i SHBA, Trump e Demokraët fajësojnë njëri-tjetrin

Postuar: 20/01/2018 - 15:53

Akuza të ndërsjellta kanë nisur dje teksa senati i SHBA dështoi në kalimin e buxhetit të ri që po afron bllokimin e institucioneve shtetërore.
 
"Stop Soros" - Ligj i ri kundër OJQ-ve në Hungari

Postuar: 20/01/2018 - 15:43

Qeveria hungareze ka miratuar së fundmi një ligj që synon të vërë nën mbikqyrje organizatat e shoqërisë civile, të cilat nxisin sipas saj nxisin emigracionin.