BREAKING NEWS

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora
x

Bota

Koreja e Jugut, stacioni i radhës i “Covin-19”, dy qytete shpallen zona emergjence, dyfishohen brenda 24 orëve të infektuarit

Koreja e Jugut, stacioni i radhës i “Covin-19”, dy qytete

Pas Kinës, një tjetër vend aziatik ku ka filluar përhapja me shpejtësi e koronavirusit është Koreja e Jugut. Në vetëm 24 orë janë dyshuar rastet, duke shkuar nga 100 në 204 të infektuar.

Autoritetet koreane kanë marrë masat duke shpallur qytetet Daegu and Cheongdo zona emergjence të kujdesit.

Tashmë Koreja e Jugut është bërë vendi i dytë sa i përket numrit të të prekurve nga koronavirusi teksa vendin e parë e mban ai i origjinës, Kina me 75.467 të infektuar dhe me 2236 viktima.

Ndërsa anija korçerë “Diamond Princess”, që ka numrin më të madh jashtë vendit të origjinës, e ankoruar në Japoni, ka 634 të infektuar dhe 2 viktima.

Më të lexuarat