Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Koreja e Veriut mban paradën ushtarake/ Ja çfarë ndryshonte nga një vit më parë

Postuar: 09/09/2018 - 16:52

Koreja e Veriut ka organizuar një paradë të madhe ushtarake këtë të diel, me rastin e 70-vjetorit të themelimit të shtetit, por pa përfshirë raketat ndërkontinentale balistike, që besohet të jenë të afta të arrijnë deri në SHBA.

Sipas ekspertëve, parada dukej të ishte e nënvleftësuar krahasuar me vitin e kaluar kur tensioneve mes shtetit komunist dhe SHBA-ve kishin arritur majat.

Por ata shprehen se zgjedhja e Koresë së Veriut për të mos nxjerrë në paradë raketat (ICBM) nuk do të thotë se është kryer denuklearizimi. Në fakt një raport i inteligjencës amerikane tha se nuk ka besim që lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un nuk ka në plan të kryejë denuklearizimin e plotë herët a vonë.

Në ndryshim nga vitet e tjera, Kim Jong Un nuk mbajti fjalim në paradë. Por ajo që tërhoqi vëmendje ishte deklarata e kreut ceremonial të shtetit, Kim Yong Nam, i cili duke iu drejtuar ushtarëve tha se duhet të jenë të përgatitur jo vetëm për luftë por edhe për beteja ekonomike.

Kim Jong Un ka premtuar zhvillimin e ekonomisë së vendit dhe këtë shpreson ta bëjë me ndihmën e SHBA-ve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/04/2019 - 23:42

Papa Francesku lau dhe puthi këmbët e 12 të burgosurve të enjten, në një shërbim tradicional, duke u thënë atyre të shmangin çdo strukturë hierarkie ose ligjin e më të fortit në burg, dhe të ndihmojnë njëri-tjetrin.

Postuar: 18/04/2019 - 23:35

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan nëpërmjet një deklarate të 'papritur' ka pranuar hum

Postuar: 18/04/2019 - 19:39

Aktori Bradley Uells është qëlluar për vdekje në Edimburg të Suedisë.
 

Postuar: 18/04/2019 - 19:05

Policia njofton se sipas hetuesve, shkaku më i mundshëm i zjarrit në katedralen e Notre Dame në

Postuar: 18/04/2019 - 18:03

Policia ka vënë në pranga një 37-vjeçar i cili u fut me dy bidona benzinë dhe një ndezës zjarri b

Postuar: 18/04/2019 - 16:38

Një ditë më parë, mediat greke dhe ata ndërkombëtare raportuan se mbi Akropol ranë vetëtima, të c

Postuar: 18/04/2019 - 14:03

Turqia dhe Greqia janë duke zhvilluar luftë të heshtur për kontroll të hapësirës ajrore të Maqedo