BREAKING NEWS

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit duan Big Brother-in, jo fantazitë e Saliut

"Berisha ka marrë huqet e Lulit", ish deputeti: Njerëzit
x
BREAKING NEWS

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data

Berisha e sfidon ‘Live’, Rama e pret në takim, ja data
x
BREAKING NEWS

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që shkriu së qeshuri studion (VIDEO)

'Perla' e deputetit Korreshit/ Çfarë tha deputeti që
x
BREAKING NEWS

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe Duçkën dhe ngre dyshime të forta: Doriani ka pasur një trajtim të veçantë në Kiev, më bënë përshtypje çantat…

Baton Haxhiu zbardh prapaskenat e udhëtimit me Ramën dhe
x
BREAKING NEWS

"Kryeministri duhet të përballet me të vërtetën", Dash Shehi reagon për skandalin “McGonigal”: Rama duhet të japë dorëheqjen!

"Kryeministri duhet të përballet me të
x
BREAKING NEWS

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë do të ndodhi me inflacionin gjatë vitit 2023

Ministria e Financave del me njoftimin e rëndësishëm, ja
x
BREAKING NEWS

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë të tmerrshme", Berisha del me reagimin e fortë: Është i vetmi kryeministër që mbron vendimin e Serbisë për të mos i vendosur sanksione Rusisë

"Edi Rama lakohet 14 herë dhe akuzohet për një gjë
x
BREAKING NEWS

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon kërkesën për bashkim: Gazmend Bardhi i ka dërguar Berishës një shkresë

Korreshi nxjerr të fshehtat e grupit të PD-së, zbulon
x

Bota

Koreja e Veriut 'pushtohet' nga sëmundja misterioze e frymëmarrjes, merret urgjent vendimi drastik

Koreja e Veriut 'pushtohet' nga sëmundja misterioze e

Njoftimi i raportuar i qeverisë që urdhëron bllokimin pesë-ditor nuk përmendi COVID-19, por tha se simptomat e "sëmundjes së frymëmarrjes" përfshijnë ftohjen e zakonshme.

Koreja e Veriut ka njoftuar një bllokim pesë-ditor në kryeqytet për shkak të rasteve në rritje të një "sëmundjeje të paspecifikuar të frymëmarrjes", sipas NK News me bazë në Seul. Ky është bllokimi i parë në mbarë qytetin që kur Koreja e Veriut  u deklarua pa COVID në gusht të vitit të kaluar.

Banorët do të qëndrojnë brenda për pesë ditë

Sipas një njoftimi të qeverisë të cituar nga NK News, banorëve në Phenian u është thënë të qëndrojnë brenda nga e mërkura deri të dielën. Ata gjithashtu duhet t'i nënshtrohen kontrolleve të shumta të temperaturës çdo ditë. Njoftimi i qeverisë nuk përmendi COVID-19, por tha se simptomat e "sëmundjes së frymëmarrjes" përfshijnë ftohjen e zakonshme, sipas faqes së internetit me bazë në Seul.

Urdhri i Koresë së Veriut vjen një ditë pasi NK News raportoi se banorët po grumbullonin furnizime në pritje të një bllokimi. Është e paqartë nëse bllokime të ngjashme janë shpallur në pjesë të tjera të vendit.

Sipas agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA, administrata në Kaesong, një qytet afër kufirit me Korenë e Jugut, ka rritur fushatat e komunikimit publik "në mënyrë që të gjithë njerëzit që punojnë të respektojnë rregulloret anti-epidemike vullnetarisht në punën dhe jetën e tyre".

Rekordi i Koresë së Veriut për COVID-19

Koreja e Veriut kishte raportuar rastin e saj të parë me COVID-19 në prill të vitit të kaluar, por u deklarua pa COVID-19 vetëm tre muaj më vonë.

Vendi ka mbetur i fshehtë në lidhje me ngarkesat e rasteve me COVID, vdekjet dhe politikat . Organizata Botërore e Shëndetësisë ka vënë gjithashtu në pikëpyetje sjelljen e Phenianit në trajtimin e pandemisë.

Besohet se popullsia e saj prej 25 milionëshe nuk është vaksinuar edhe pse thuhet se mund të ketë marrë disa vaksina nga Kina./ DW