BREAKING NEWS

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet 'dhëmbë për dhëmbë' Sali Berishës pas akuzave të rënda që bëri nga Fieri: Kjo gjë nuk do të ndodhë kurrë!

'Luftë' për PD-në/ Lulzim Basha i përgjigjet
x
BREAKING NEWS

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi nxjerr prapaskenat e rënda dhe plas paralajmërimin ‘bombë’ për politikanët shqiptarë: Janë kapur në krimin e...

“Po dëgjohen tringëllima prangash”, Frrok Çupi
x
BREAKING NEWS

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet korruptive të Sali Berishës, zbardhen informacionet nga takimet

Ambasada e SHBA thërret deputetët demokratë për dosjet
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe funksionarësh në nivele të larta, në listë edhe Berisha

Artan Hoxha zbardh goditjet e SPAK, priten arrestime ish-ministrash dhe
x

Bota

Koreja e Veriut teston raketën e re me rreze të gjatë veprimi, ngrihet alarmi Japonia

Koreja e Veriut teston raketën e re me rreze të gjatë veprimi,

Koreja e Veriut ka testuar një raketë të re me rreze të gjatë veprimi të aftë të godasë pjesën më të madhe të Japonisë, thanë mediat shtetërore të hënën. Në testet e kryera gjatë fundjavës raketat udhëtuan deri në 1.500 km larg, sipas KCNA.

Ato nuk shkelin rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB –së, që në të kaluarën kanë çuar në sanksione të ashpra ndaj Koresë së Veriut, por tregon se vendi është ende i aftë të zhvillojë armë pavarësisht mungesës së ushqimit dhe krizës ekonomike.

Testi siguron “domethënie strategjike të posedimit të një mjeti tjetër parandalues ??efektiv për garantimin më të besueshëm të sigurisë së shtetit tonë dhe përmbajtjen e fortë të manovrave ushtarake të forcave armiqësore,” tha KCNA.

Sipas analistëve të Koresë së Veriut, kjo është raketa e parë lundruese me rreze të gjatë të vendit që mund të mbajë një kokë bërthamore.

Ky veprim i Koresë së Veriut ka shqetësuar qeverinë japoneze, e cila deklaroi se po punonte me SHBA dhe Korenë e Jugut për të monitoruar zgjidhjen.

Ushtria amerikane ka reaguar gjithashtu, duke thënë se testi tregoi “fokusin e vazhdueshëm të Koresë së Veriut në zhvillimin e programit të saj ushtarak dhe kërcënimet që paraqesin për fqinjët e saj dhe bashkësinë ndërkombëtare. Angazhimi i Shteteve të Bashkuara për të mbrojtur aleatët Korenë e Jugut dhe Japoninë mbetet i hekurt”.

Zyrtarë të nivelit të lartë nga të tre vendet do të takohen këtë javë për të diskutuar procesin e denuklearizimit të Koresë së Veriut.