BREAKING NEWS

Nga batutat e Ramës tek pjesëmarrja e Vangjush Dakos, çfarë nuk u pa sot nga Kongresi i PS (FOTOT)

Nga batutat e Ramës tek pjesëmarrja e Vangjush Dakos,
x

Bota

Koronavirusi është bërë kryefjala e ditës, por një virus tjetër po tërbon shkencëtarët

Koronavirusi është bërë kryefjala e ditës, por një

Shkencëtarët në Brazil kanë zbuluar në një liqen një lloj tërësisht të ri virusi, që është i panjohur për shkencën, pasi shumë prej gjeneve të tij janë të paidentifikuara.

I emërtuar “Yara”, bazuar në emrin e një sirene, që sipas gojëdhënave mashtronte ushtarët për t’u futur në ujë dhe për t’i mbytur, i ka lënë shkencëtarët të habitur, sepse duket se nuk lidhet me asnjë virus tjetër në botë.

Sipas hulumtimeve, 90 për qind e gjeneve të këtij virusi nuk janë parë kurrë më parë, duke e bërë atë tërësisht të veçantë.