BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Bota

Kremlini shton sulmet: Kishim të drejtë që ndërpremë lidhjet me NATO, është krijuar dhe konceptuar vetëm për konfrontim

Kremlini shton sulmet: Kishim të drejtë që ndërpremë

Moska zyrtare ka deklaruar ditën e djeshme se vendimi i marrë nga mbledhja e ministrave të Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s për të miratuar një strategji të re në lidhje me Rusinë, ka konfirmuar se vendimi i Kremlinit për të shkëputur lidhjet me bllokun ishte i drejtë. Sekretari i Përgjithshëm i aleancës ushtarake, Jens Stoltenberg bëri me dije ditën e enjte se ministrat miratuan një plan të ri gjithëpërfshirës për të mbrojtur aleancën në krizë dhe konflikt, për t'u siguruar që NATO të vazhdojë të ketë forcat e duhura në vendin e duhur në kohën e duhur. "Ne po zbatojmë një paketë të balancuar të masave politike dhe ushtarake për t'iu përgjigjur këtij kërcënimi. Kjo përfshin përmirësime të rëndësishme në mbrojtjen tonë ajrore dhe raketore, forcimin e aftësive tona konvencionale me avionë të gjeneratës së pestë, përshtatjen e stërvitjeve dhe inteligjencës sonë dhe përmirësimin e gatishmërisë dhe efektivitetit të parandalimit tonë bërthamor", tha Stoltenberg. Strategjia e re, e cila është konfidenciale, shkon përtej planeve ekzistuese rajonale të mbrojtjes dhe ka për synim që të bëhen përgatitje për ndonjë sulm në rajonet e Detit Baltik dhe Detit të Zi, përfshirë përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore, sulmin nga hapësira ose hakimin e kompjuterëve. Masterplani ka synim mbrojtjen kundër çdo sulmi të mundshëm rus në fronte të shumta, duke riafirmuar qëllimin kryesor të aleancës për të frenuar Moskën, pavarësisht një fokusi në rritje në Kinë.

Reagimi i Kremlinit

Konfirmimi i vendimit të Kremlinit për shkëputje të lidhjeve me aleancën ushtarake, i referohet mbylljes së misionit diplomatik të Rusisë në NATO, vendim i cili ishte reagim ndaj anulimit të akreditimit të tetë qytetarëve rusë të akuzuar për spiunazh. "Nuk ka nevojë për dialog në këto kushte dhe (miratimi) i një koncepti të tillë nga NATO e konfirmon atë edhe një herë. Rusia nuk ka pasur kurrë asnjë iluzion për NATO-n. Ne e dimë natyrën e kësaj aleance... Kjo aleancë nuk është krijuar për paqe, është konceptuar, projektuar dhe krijuar për konfrontim", tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, në një konferencë për shtyp pas bërjes publike të vendimit të NATO në lidhje me miratimin e masterlanit. Ndërkohë, pas përplasjeve mes NATO dhe Rusisë, Sekretari i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara Lloyd Austin ka njoftuar ditën e djeshme se administrata e Presidentin Joe Biden dëshiron të ketë marrëdhënie të parashikueshme dhe të qëndrueshme me Rusinë, duke nënkuptuar që SHBA nuk dëshiron surpriza nga shteti rus. Austin tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara mbështesin përpjekjet për të krijuar një mbrojtje më të fortë dhe më të aftë evropiane. Austin tha se i mirëpret çdo përpjekje në këtë drejtim duke shtuar se Shtetet e Bashkuara “do të donin të shihte nisma që janë plotësuese të aksioneve që ndërmerr NATO”. Sekretari Austin tha se Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara për të vazhduar procesin e evakuimit nga Afganistani ndërsa vendi ndodhet nën kontrollin e talebanëve. “Ne kemi përgjegjësi morale për të punuar sa më shumë dhe për aq kohë sa të mundemi për t’i ndihmuar ata njerëz”, tha ai.

Më të lexuarat