Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Krimi i parë i kryer në hapësirë, NASA nis hetimet: Kush qëndron pas ngjarjes?

Postuar: 24/08/2019 - 19:18

NASA heton krimin e parë në hapësirë, raporton BBC. Konkretisht, astronautja amerikane Anne McClain dyshohet se hakoi llogarinë bankare të ish-partnerit të saj, Summer Ëorden nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor.Worden paraqiti një ankesë pranë institucionit përgjegjës dhe McClain u kthye në Tokë.

Astronautja i tha New York Times përmes një avokati se ajo thjesht po kontrollonte për të parë nëse gjithçka ishte në rregull me buxhetin e shtëpisë së saj, ose më saktë, nëse kishte para të mjaftueshme në llogari për faturat dhe kujdesin për djalin e tyre, të cilën ata e grumbulluan së bashku kur ishin bashkë. Konkretisht, McClain pranon që ajo ndërhyri në llogari, por nuk kishte qëllim të keq.

McClain dhe Worden, i cili është oficer në Forcën Ajrore të SHBA, u martuan në vitin 2014, ndërsa në vitin 2018, Worden paraqiti kërkesë për divorc.

McClain u diplomua në Akademinë prestigjioze ushtarake West Point dhe ishte një pilote ushtarak në Irak. Si një astronaute, ajo kaloi gjashtë muaj në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

Kuadri ligjor, i cili është rregulluar nga shtetet zotëruese të Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor, thotë se ligji i një shteti të veçantë vlen për individët dhe pronat e tyre në hapësirë. Për shembull, nëse një qytetar kanadez kryen një krim në hapësirë, ai i nënshtrohet ligjit kanadez.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/09/2019 - 22:21

Një objekt hapësinor i zbuluar nga shkencëtari rus Gennady Borisov në gusht 2019 i përshkruar fillimisht si kometë nga studiuesit, mund të rezultojë të jetë një anije aliene, ka sugjeruar një studiues nga Kalifornia

Postuar: 20/09/2019 - 22:00

Në skenarët e filmave fantastikë kemi parë shpesh kur bota bëhet shkrumb e hi nga pushtuesit al

Postuar: 20/09/2019 - 20:51

Kristiano Ronaldo, u maskua si një person tjetër, dhe doli në qendër të Torinos për të luajtur

Postuar: 20/09/2019 - 20:46

Një rezident në Georgia shpërndau dje një video të detajuar të xhiruar me dron, të anijes trans

Postuar: 20/09/2019 - 19:34

Presidenti amerikan, Donald Trump ka kërcënuar sot se mund të lirojë të burgosurit e grupit mil

Postuar: 20/09/2019 - 19:20

Gjenerali rus Alexander Fomin, tha sot në një takim pune se avionë amerikanë ishin përfshirë në

Postuar: 20/09/2019 - 19:00

Lideri i grupit islamik libanez Hezbollah, Hassan Nasrallah paralajmëroi sot Arabinë Saudite dh