Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kritikat ndaj ofensivës, Erdogan kërcënon: Do të dërgojë ‘miliona’ refugjatë në Evropë

Postuar: 10/10/2019 - 15:26

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, ka kërcënuar se do të dërgojë “miliona” refugjatë sirianë në Evropë në përgjigje të kritikave për ofensivën e tij ushtarake në veri te Sirisë.
 
Duke folur para parlamentit turk, Erdogan tha që forcat turke kishin vrarë 109 “militantë” që kur filloi operacioni të mërkurën dhe paralajmëroi se ai do t’i “hapë dyert” për të ndezur një krizë të re refugjatësh në Evropë nëse BE e quante atë një “pushtim”.
 
 “Hej BE, zgjohuni. Unë e them përsëri: nëse përpiqeni të etiketoni operacionin tonë atje si një pushtim, detyra jonë është e thjeshtë: ne do t’i hapim dyert dhe do të dërgojmë 3.6 milionë migrantë te ju”, citohet të ketë thënë presidenti turk.
 
Komentet e tij vijnë ndërsa një grup sirian për të drejtat e njeriut thanë që deri në 100,000 civilë janë zhvendosur qëkur Turqia filloi sulmin e saj me granatime dhe sulme ajrore kundër pikave të forta kurde dhe qyteteve të mërkurën pasdite.
 
Turqia, e cila thotë se dëshiron të krijojë një “zonë të sigurt” në anën Siriane të kufirit, tha se kishte “kapur” të gjithë objektivin e saj të caktuar për ditën e parë dhe se operacioni vazhdoi të shkojë ashtu siç ishte planifikuar.
 
Ndërkohë Forcat Demokratike Siriane të udhëhequra nga kurdët thanë se ata kishin zmbrapsur një sulm turk mbi qytetin e Tel Abyad dhe thanë se pretendimet që Turqia kishte bërë ndonjë përparim në lindje, Eufrat ishin të rreme.
 
Ministria e Mbrojtjes e Turqisë kishte thënë më herët se forcat turke deri më tani kanë shënjuar 181 caqe të “organizatave terroriste” si pjesë e operacionit “Burimi i Paqes” në veri të Sirisë.
 
Ndryshe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi të mërkurën fillimin e operacionit ushtarak në verilindje të Sirisë.
Me këtë rast, ai ka thënë se ky operacion do të synonte grupin ISIS dhe Njësitë e Mbrojtjes së Popullit Kurd (YPG), të cilat Turqia konsideron se janë të lidhura me Partinë e jashtëligjshme Partia e Punëtorëve të Kurdistanit 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 21:30

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron duket se i ka hedhur pas shpine deklaratat e forta nga vendet dhe disa nga liderët europianë për bllokimin e gegociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Postuar: 21/10/2019 - 20:24

Japonia do të goditet nga dy stuhi të tjera rreth një javë pas tajfunit Hagibis që vrau të pakt

Postuar: 21/10/2019 - 18:48

Mbreti 67-vjeçar i Tailandës, Maha Vajiralongkorn i ka hequr sot titujt një prej bashkëjetuesve

Postuar: 21/10/2019 - 18:31

Një avion i linjave American Airlines që fluturonte nga Londra drejt SHBA ndryshoi rrugë drejt

Postuar: 21/10/2019 - 18:22

Disa pamje të frikshme janë regjistruar nga kamerat e sigurisë në gjimnazin e Portland, Oregon, k

Postuar: 21/10/2019 - 18:20

Kreu i rrjetit Wikileaks, Julian Assange dukej sot që mezi mbante lotët teksa tha se  &ldq

Postuar: 21/10/2019 - 18:17

Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e një aksidenti ajror.