BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Kritikoi luftën e Rusisë në Ukrainë, e pëson keq 70-vjeçari rus

Kritikoi luftën e Rusisë në Ukrainë, e pëson keq

Që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022, mijëra rusë janë ndjekur penalisht sipas ligjeve të reja,  për të eliminuar kritikat ndaj përpjekjeve luftarake të vendit.

Orlov, i cili është 70 vjeç, është në gjyq për dyshimin se ka thyer një nga këto ligje. Ai prit të përballet me deri në tre vjet burg për “diskreditimin” e përsëritur të ushtrisë ruse me kritikat e tij për luftën në Ukrainë.

Përveç diskreditimit të ushtrisë, kodi penal i Rusisë tani dënon atë që e quan “përhapjen publike të informacionit të rremë qëllimisht në lidhje me forcat e armatosura ruse”.

I referuar shpesh si “Ligji për falsifikimet”, ai është përdorur për të burgosur kritikë të tillë të zëshëm të Kremlinit si Ilya Yashin. Vitin e kaluar, ai u dënua me tetë vjet e gjysmë burg.

Regjisorja e teatrit rus Zhenya Berkovich, e cila shkroi dhe postoi poezi kundër luftës, është akuzuar për “justifikim të terrorizmit” në një nga shfaqjet e saj. Ajo rrezikon deri në shtatë vjet burg.

Në prill, kritiku i Kremlinit dhe aktivisti kundër luftës Vladimir Kara-Murza u dënua për tradhti dhe u dënua me 25 vjet burg.