Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kriza diplomatike/ Turqia liron pastorin amerikan Andrew Brunson

Kriza diplomatike/ Turqia liron pastorin amerikan Andrew Brunson

Postuar: 12/10/2018 - 16:37

Gjykata turke ka liruar sot pastorin evangjelik amerikan Andrew Brunson, ndalimii të cilit u bë hskaktar I një krize të rëndë diplomatike mes Ankarasë deh Uashingtonit.
 
Gjykata dha për të dënimin me 1-1/2 vjet burg për akuzat e terrorizmit, por ai do të lirohet pasi ka qenë i ndaluar tashmë prej  tetorit 2016.
 
Dëshmitarët thanë se Brunson u përlot kur u dha vendimi, ndërsa në argumentimin e tij kishte thënë më herët: “Jam i pafajshëm, unë adhuroj Jezusin, adhuroj Turqinë”.
 
Çështja e predikuesit nga North Carolina që ka jetuar në Turqi prej 20 vitesh, soli së fundmi tarifa të rënda tregtare nga SHBA ndaj Turqisë dhe retorikë hakmarrëse nga presidenti Donald Trump.
 
Brunson ishte akuzuar për lidhje me militantët kurdë mbështetës të lëvizjes së Fethullah Gulen, kleriku që Turqia akuzon si organizator të grushtit të shtetit në verën e 2016.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 22:28

Dy astronautët ndërkombëtarë që i mbijetuan defektit ajror të raketës së tyre në tetor thanë sot se ndjeheshin të sigurtë pasi trajtimit që kishin marrë, pas thuajse takimit me vdekjen, dhe janë gati të nisën në flu

Postuar: 21/02/2019 - 22:11

Në një lojë propagande në internet mes Rusisë dhe SHBA, mjaft të suksesshme kanë rezultuar disa

Postuar: 21/02/2019 - 19:49

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se SHBA nuk do të tërhiqet nga plani për të shpër

Postuar: 21/02/2019 - 19:26

Autoritetet islandeze njoftuan sot planet për të vrarë më shumë se 2,000 balena në një periudhë

Postuar: 21/02/2019 - 19:02

Shkencëtarët e NASA kanë rikrijuar me anë të nj simulimi, një procedurë kimike sipas të cilës e

Postuar: 21/02/2019 - 18:17

Trashëgimtarja e Karl Lagerfeld, themeluesit të Chanel, i bënte sot atij homazhet nga faqja zyr

Postuar: 21/02/2019 - 18:02

Presidenti amerikan Donald Trump tha sot se SHBA duhet të udhëheqë në telefoninë e ardhshme 5G