BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Bota

Kriza energjitike/ Zvicra merr vendimin drastik, ndalon makinat elektrike dhe...

Kriza energjitike/ Zvicra merr vendimin drastik, ndalon makinat elektrike dhe...

Zvicra do të ndalojë përdorimin e makinave elektrike për udhëtime ‘jo thelbësore’ nëse vendit i mbaron energjia elektrike këtë dimër, ka njoftuar qeveria.

Planet e emergjencës të hartuara në rast se zviceranët goditen nga ndërprerjet e energjisë kërkojnë gjithashtu që orët e hapjes së dyqaneve të reduktohen deri në dy orë në ditë, sistemet e ngrohjes në klubet e natës të fiken dhe ndërtesat e tjera të ngrohen në jo më shumë se 20 gradë Celsius.

Masat e krizës mund të ndalojnë shërbimet e transmetimit dhe pajisjet e videolojërave, dritat e Krishtlindjeve mund të fiken dhe të gjitha stadiumet sportive dhe objektet e natyrave të ngjashme të mbyllen.

Qeveria zvicerane i trembet një mungese të energjisë në muajt e ardhshëm, sepse është tejet e varur nga importet për ta përballuar atë gjatë dimrit, pasi vendi merr rreth 60% të energjisë së tij nga hidrocentralet, të tilla si digat nëpër lumenj ose gjeneratorët e vendosur midis liqeneve.