Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Kryeministri japonez Abe bën vizitë të rrallë në Kinë këtë muaj

Kryeministri japonez Abe bën vizitë të rrallë në Kinë këtë muaj

Postuar: 12/10/2018 - 16:01

Shinzo Abe do të kryejë këtë muaj vizitën e parë të një kryeministri japonez në Kinë që prej vitit 2011, ka njoftuar sot Pekini, në një sinjal afrimi mes dy rivalëve të vjetër rajonalë.
 
Abe do të voizitojë Kinën nga 25 deri në 27 tetor për të shënuar 40-vjetorin e traktatit të paqes dhe Miqësisë mes dy vendeve, tha zëdhënsi kinez i ministrisë së Jashtme, Lu Kang.
 
"Vizita do të rrisë një nivel më të lartë lidhjet tona bilaterale dhe do të risjell në binarë bashkëpunimin”, tha Lu në një konferencë shtypi, ku shtoi se dy palët do të punojnë në mbrojtje të multilateralizimit dhe tregtisë së lirë. Komentet e tij vijnë në një kohë kur Kina është përfshirë në një konflikt të ashpër tregtar me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
 
Abe dhe President Xi Jinping janë takuar disa herë gjatë viteve të fundit në periferi të eventeve të ndryshme ndërkombëtare, por asnjë kryeministër japonez nuk ka vizituar Kinën që prej 2011 dhe asnjë president kinez nuk ka vizituar Japoninë prej 2010.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/10/2018 - 07:24

Rrymat rivale të dy superfuqive u përplasën dje përsëri për Maqedoninë, teksa SHBA dërgoi në Shkup zv.

Postuar: 22/10/2018 - 21:05

Çifti David dhe Victoria Beckham kanë mbetur të tronditur pasi disa persona me maska janë futur n

Studimi: Ujërat e Marsit mund të mbështesin jetën

Postuar: 22/10/2018 - 19:50

Shkencëtarët njoftojnë së fundmi se në ujërat tokësore të planetit të kuq mund të ketë oksigjen
Rreth vicioz degradimi/ Skllavëria moderne dhe ndryshimet klimatike

Postuar: 22/10/2018 - 19:25

Një studim i ri thotë se marrëdhënia mes ndryshimeve klimatike, degradimit mjedisor dhe skllavë

Postuar: 22/10/2018 - 18:57

Deputetja në parlamentin gjerman duket se ka shkaktuar shumë polemika, pasi ekspozoi orën e saj r

SHBA kritikon shpjegimin saudit për vdekjen e Khashogit: I hedh benzinë zjarrit

Postuar: 22/10/2018 - 18:18

Në Shtetet e Bashkuara, ligjvënësit e të dy krahëve të politikës, vazhdojnë të dyshojnë tek shp
Viktoria, 500 rezidentë të ngjeshur në ishullin e peshkatarëve 50m të gjatë

Postuar: 22/10/2018 - 17:49

Ishulli Migingo ngrihet nga ujërat e liqenit Viktoria si kurrizi i një breshke të mbuluar barra