BREAKING NEWS

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por është i vërtetë”/ Kreshnik Spahiu zbulon hapat që ndërmerr BE për të hapur ‘thesin’ e fondeve në Ballkan

“Ky është një realitet shumë i hidhur, por
x
BREAKING NEWS

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike për shqiptarët: Luizi u ‘martu’, në 11 shkurt të “martojmë” Ramën

Pas ‘dasmës’ në BBV, Nard Ndoka bën thirrjen epike
x
BREAKING NEWS

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/ Gazetari zbardh prapaskenat e forta: Grupet kriminale e kanë metodë përdorimin e...

“Çështjet e Brilant dhe Ervis Martinaj të lidhura”/
x
BREAKING NEWS

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si qëndron e vërteta

A ka kryer Ervis Martinaj ndërhyrje plastike?/ Artan Hoxha zbulon si
x
BREAKING NEWS

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më e fundit e prokurorisë për “Kobrën” dhe pesë të tjerë

Vrau të riun nga Kukësi në Prizren, zbardhet kërkesa më
x
BREAKING NEWS

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën lëvizjen e radhës, ja çfarë pritet të ndodhë sot

Pas njoftimit të datës së protestës, Berisha bën
x
BREAKING NEWS

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me makinë pa dokumente, makina monitoruese zbret në terren (Detaje)

Vëmendje shoferë! S’ka më të lëvizësh me
x
BREAKING NEWS

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga atentati në Fushë- Krujë: E njëjta skuadër i bëri atentatin edhe...

Kush e vrau Brilant Martinajn? Artan Hoxha zbardh detaje tronditëse nga
x

Bota

Kryeministrja britanike, Truss me ‘dorë të hekurt’, merr vendimin drastik për ministrin

Kryeministrja britanike, Truss me ‘dorë të hekurt’, merr

Një ministër i qeverisë britanike është shkarkuar pas një ankese për “sjellje të pahijshme serioze”.

Liz Truss shkarkoi Conor Burns, një ministër në Departamentin për Tregtinë Ndërkombëtare, për një akuzë për sjellje të papërshtatshme në konferencën e Partisë Konservatore këtë javë. Zëdhënësi i Burns, tha për The Sun se do të “bashkëpunonte plotësisht për hetimin dhe mezi pret të pastrojë emrin e tij”.

“Pas një ankese për sjellje të pahijshme serioze, kryeministri i ka kërkuar deputetit Conor Burns të largohet nga qeveria në mënyrë të menjëhershme. Kryeministri ndërmori veprime të drejtpërdrejta për t’u informuar për këtë pretendim dhe është e qartë se të gjithë ministrat duhet të ruajnë standardet e larta të sjelljes – siç pret me të drejtë publiku”, pohoi më tej zëdhënësi. Largimi i shpejtë i Burns duket se tregon se Truss dëshiron të veprojë më shpejt se Boris Johnson kur bëhen akuza kundër deputetëve konservatorë.

Rënia e Johnson si kryeministër u përshpejtua nga ngurrimi i tij për të pezulluar Chris Pincher pasi dha dorëheqjen si zv/shefi për një akuzë për sjellje të pahijshme seksuale. Pincher përfundimisht u pezullua pas një proteste, por shqetësimi i deputetëve për episodin kontribuoi në vërshimin e dorëheqjeve ministrore që i dhanë fund qeverisjes së Johnson. Burns ka qenë deputet i Bournemouth West që nga viti 2010. Pas referendumit të BE-së ai u afrua me Johnson, duke punuar si sekretar i tij privat parlamentar kur ishte sekretar i jashtëm.

Kur Johnson u bë kryeministër, Burns u emërua ministër për politikën tregtare. Ai dha dorëheqjen në maj 2020 pasi një hetim parlamentar zbuloi se ai kishte abuzuar me pozitën e tij duke u përpjekur të frikësonte një anëtar të publikut të përfshirë në një mosmarrëveshje financiare familjare. Burns u kthye në qeveri në shtator të vitit të kaluar si ministër në Zyrën e Irlandës së Veriut dhe ai shpesh udhëtonte në Shtetet e Bashkuara në një përpjekje për të thyer ngërçin mbi protokollin e Irlandës së Veriut.