BREAKING NEWS

Kërkon uljen e dënimit në 1.6 vite burg, ja çfarë ndodhi sot në Gjykatë me Saimir Tahirin

Kërkon uljen e dënimit në 1.6 vite burg, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Familjarët e Vis Martinajt përfundojnë në GJKKO, çfarë pritet të ndodhë

Familjarët e Vis Martinajt përfundojnë në GJKKO,
x
BREAKING NEWS

Qëndron në qeli për aferën e inceneratorëve/ Ish-zyrtari i lartë bën lëvizjen urgjente. Zbardhet vendimi më i fundit

Qëndron në qeli për aferën e inceneratorëve/
x
BREAKING NEWS

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në çdo lokal, ja ku është vendi i ndalur për të pirë kafe në Tiranë, aty jetojnë vrasësit

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në
x
BREAKING NEWS

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt Anglisë”/ Si shqiptarët po e kthejnë TIK Tok në një dark Web duke joshur edhe bandat kriminale

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i policisë

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i
x
BREAKING NEWS

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E përditshmja italiane ‘zbërthen’ mafien shqiptare: Ecin me "nder" dhe "pakte gjaku"

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E
x
BREAKING NEWS

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti Donald Trump, bën lëvizjen urgjente, fton qytetarët të...

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti
x

Bota

“Kujdes nga COVID-i”/ Ekspertët ngrenë alarmin dhe paralajmërojnë qytetarët: Duhet të mbetemi vigjilentë, e keqja nuk ka kaluar

“Kujdes nga COVID-i”/ Ekspertët ngrenë alarmin dhe

Janë bërë tre vjet që kur Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli COVID-19 një emergjencë shëndetësore në nivel ndërkombëtar.

Që prej atëherë, virusi ka marrë rreth 7 milionë jetë njerëzisht, 2 milionë nga të cilat vetëm në Evropë. Por ekspertët thonë se shifra është e nënvlerësuar.

Krahasuar me 2020-n, një faktor mbi të gjitha ka pasur një impakt masiv ndaj situatës, paraqitja e planit të vaksinave anti-COVID, të prodhuara në një kohë rekord.

Ekspertë të shëndetit publik, si profesori Jeffrey Lazarus, thonë se nënvariante të shumta të Omicron kanë prekur aktualisht disa mijëra qytetarë në Evropë dhe vazhdojnë të marrin jetë njerëzish.

Dhe krahas kësaj, në radhët e komunitetit shkencor ekziston një tjetër shqetësim madhor; miliona evropianët që kanë pasur, ose kanë ende versionin afatgjatë të COVID.

“Ne nuk e dimë me saktësi se sa janë të infektuarit dhe kjo është një nga çështjet më urgjente për autoritetet evropiane të shëndetit publik; të monitorojnë situatën e COVID-it afatgjatë, pasi është shumë serioze”, deklaron profesor Lazarus.

Për më tepër, shton ai, nuk është ende e qartë nëse vaksinat shtesë duhet të rekomandohen për të luftuar versionin afatgjatë të sëmundjes.

“Njerëzit duhet të mbeten vigjilentë pasi jemi ende në gjendje pandemie dhe qeveritë duhet të luftojnë kundër hezitimit për të bërë vaksina”, vijon eksperti.

Greqia, Gjermania dhe Spanja ishin vendet e fundit evropiane që i bëri maskat të detyrueshme në disa zona, por kjo masë do të hiqet së shpejti.