BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e Elbasanit

Çfarë ndodhi? Shtyhet procesi gjyqësor për inceneratorin e
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga kati i katërt, zbardhen detajet e para

EMRI/ Ngjarje e rëndë në spitalin e Gramshit, pacienti hidhet nga
x
BREAKING NEWS

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja çfarë po ndodh në selinë blu

30 minuta para seancës, Berisha bën lëvizjen e papritur, ja
x
BREAKING NEWS

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon Partinë Socialiste: Nuk më lejojnë të...

“Akt kriminal”/ Ish-kryetari socialist i këtij qyteti denoncon
x
BREAKING NEWS

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen

Si ndodhi plagosja në Tiranë, policia jep detaje për ngjarjen
x
BREAKING NEWS

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para

'Kërcet' thika në Tiranë, dalin detajet e para
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit më tmerrove

Andi Bushati i kthehet Belind Këlliçit: Me frazën e fundit
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon "skenarin" e fushatës: Më duket masë joshëse, sepse përballë një kandidati të pushtetshëm mediatikishit...

Andi Bushati ka dy fjalë për Këlliçin dhe i tregon
x

Bota

“KUJDES, nuk duhet t’i përdorni”/ Autoritetet ngrenë alarmin: Pilulat e dobësimit shpallen helmuese, 33 të vdekur deri më tani

“KUJDES, nuk duhet t’i përdorni”/ Autoritetet ngrenë

Një nga ingredientët e përdorur në ato që njohen nga amatorët si ‘tableta dobësimi’ ka vrarë të paktën 33 njerëz në Britani dhe tani do të përfshihet në listën e “helmeve të kontrolluara” të qeverisë atje.

DNP – ose ndryshe 2.4 Dinitrofenol – është substanca e përdorur nga njerëzit që duan “të humbasin peshë me shpejtësi”.

Por kimikati me toksicitet të fortë përdoret ligjërisht si pesticid dhe ishte ndaluar për konsum njerëzor që prej vitit 2003. Tabletat reklamohen dhe shiten në rrjetet sociale, si një ndihmës për humbjen në peshë ose “djegës dhjami”.

Autoritetet britanike thonë se prej këtij viti substanca do të kontrollohet nga shtëpi si një helm, dhe ata që duan ta blejnë për qëllime ligjore duhet të marrin liçencë te farmacisti regjistruar.

Zhvillimi vjen pas konsultimeve publike, të nxitura nga familjarët e viktimave.

21 vjecarja Bethany Shipsey nga Worcester vdiq prej këtij shkaku në 2017 kur bleu tabletat me DNP online, nga një rrjet në Ukrainë.

Babai i saj Doug, tha për rrjetin vendas ITV News se zhvillimi është pozitiv për nevojitet një ndalim i plotë i ilaçit.

“Ne duam që kjo të ndalohet sepse në vitet pasi humbëm Beth, nuk kemi kërkuar asnjë përdorim të ligjshëm për DNP, por ajo vijon të shitet”, tha babai i viktimës.