BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Kundër abortit dhe pro armëve, kush është presidenti i ri i Argjentinës që Putin dhe Trump po “ngrenë dolli” për fitoren e tij, ja pse vendi është në telashe me të në krye

Kundër abortit dhe pro armëve, kush është presidenti i ri i

Ai u bë një “yll” në rrjetet sociale brenda natës, por edhe kryefjala e mediave të huaja, pas fitores së tij. Bëhet fjalë për Javier Mileu, një djathtist i shquar politik dhe libertarian ekonomik, që u zgjodh presidenti i ri i Argjentinës, vendi i tetë më i madh në botë dhe ekonomia e tridhjetë më e madhe. Në raundin e dytë presidencial të mbajtur këtë të diel, ai fitoi bindshëm me 56% të votave, krahasuar me 44% për Sergio Massa, kandidat peronist dhe ministër i ekonomisë, ose një diferencë prej gati tre milionë votash. Vlerësimi i përgjithshëm është se Argjentina po shkel tani në një terren të panjohur, nën udhëheqjen e një ekonomisti që e përshkruan veten si një libertar liberal dhe anarko-kapitalist. Shumë e komentuar është edhe jeta private dhe skandalet që duket se i ka pjesë të jetës së tij. Megjithatë, mendimet për të në rang botëror, janë “një koktejl miks”.

Fitorja e Trump dhe Putin

Udhëheqësit botërorë e uruan dje libertarin e jashtëm të Argjentinës, Javier Mileu, për fitoren e zgjedhjeve në një vend të rrënuar nga inflacioni treshifror, një recesion i afërt dhe varfëria në rritje.Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan e uroi Milei-n për fitoren e saj, duke shkruar në rrjetet sociale se ajo pret të ndërtojë një marrëdhënie të fortë. Libertarianin argjentinas e ka uruar edhe ish-presidenti amerikan, Donald Trump . “E gjithë bota po shikonte! Unë jam shumë krenar për ju. Ju do ta ktheni vendin tuaj dhe do ta bëni vërtet Argjentinën të madhe përsëri!”, tha Trump. Edhe Vladimir Putin bëri dolli sapo mësoi se Milei kishte fituar zgjedhjet presidenciale në Argjentinë. Në sytë e Carit, zgjedhja e eksponentit të ekstremit të djathtë, ultra-liberal dhe kundër abortit, i cili premton ta bëjë Argjentinën përsëri " një fuqi botërore" , është një lajm i mirë: Milei është gjithashtu i nevojshëm për të dalë nga cepi në të cilën ai e ka shtyrë vetë me zgjatjen e luftës pushtuese në Ukrainë. Putini është në kërkim të vendeve aleate dhe Argjentina është ndër njëmbëdhjetë shtetet e reja që do t'i bashkohen grupit Brics nga 1 janari 2024 , bashkimit të qeverive me qëllimin e deklaruar për të ndërtuar një rend alternativ ekonomik, tregtar dhe financiar ndaj atij të krijuar nga Shtetet e Bashkuara në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Jeta e Milei

Pesëdhjetë e tre vjeçari Javier Milei hyri në politikë vetëm në vitin 2021. Pas themelimit të aleancës libertariane "Liria po vjen" (La Libertad Avanza), ai u zgjodh shpejt në parlament nga një nga rrethet e Buenos Aires. Argjentinasit e njohën sepse shpesh merrte pjesë në shfaqje televizive duke diskutuar tema ekonomike dhe politike. Milei jo vetëm që fliste ashpër kundër politikanëve argjentinas, por shpeshherë u bërtiste edhe bashkëbiseduesve në televizion.Ai vjen në mitingjet elektorale me një makinë Cadillac de Ville, të njëjtën që kishte Elvis Presley, dhe në skenë tundte një sharrë elektrike, duke treguar simbolikisht se çfarë lloj politike synon të zbatojë. Privatisht, ai është po aq normal - ai jeton me motrën e tij dhe katër qentë mastiff që i vuri emrin e ekonomistëve të famshëm - Murray, Milton, Robert dhe Lucas. Mediat spekulojnë se edhe motra e tij është e dashura e tij, por nuk pranojnë të komentojnë.

Programi i presidentit

Argjentinasit, të tmerruar nga kolapsi ekonomik i vendit, asnjë nga sa më sipër nuk i pengoi ata që ta mbështesin bindshëm atë si president. Gjatë fushatës elektorale, e cila u ndoq gjerësisht edhe në nivel ndërkombëtar, Milei përfundoi në qendër të polemikave disa herë për programin e tij elektoral: revokimin e së drejtës për abort, ndalimin e edukimit seksual në shkolla, dollarizimin e ekonomisë dhe zbutjen. të ligjit për mbajtjen e armëve të zjarrit.Dhe deklaroi se nuk do të heqë dorë nga masat radikale që mbrojti në fushatë.Receta e Mileit, një ekonomist profesionist dhe ish-menaxher i një korporate argjentinase, është e thjeshtë: sa më pak shtet dhe lëreni tregun të bëjë gjithçka. E cila megjithatë - përtej zbatueshmërisë së teorisë - nënkupton gjithashtu shkurtimin ose heqjen e shumicës së subvencioneve shtetërore.