BREAKING NEWS

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas deklaratën dhe zbardh prapaskenat

"Grupi Alibeaj po sponsorizohet nga pushteti", gazetari plas
x
BREAKING NEWS

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e forta për kokainën në Fier: Drejtuesit s’jetojnë dot më të qetë

"Ka rënë imuniteti i..."/ Gazetarët nxjerrin detajet e
x
BREAKING NEWS

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë kishte në Shqipëri, ishte destinuar për...

Kokaina masive në Fier, gazetarja nxjerr detajet e bujshme: Ja sa kohë
x
BREAKING NEWS

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe paralajmëron: Grupet po sofistikohen, SPAK punon me standard të dyfishtë

Droga në Frakull të Fieri, gazetari ngre dyshimet dhe
x
BREAKING NEWS

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do votoj asnjë në primare, opozita po shkon drejt turpërimit

Kërkon Bashkinë e Tiranës, befason kandidati i PD-së: Nuk do
x
BREAKING NEWS

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi për të uruar Pavarësinë e Shqipërisë (VIDEO)

Pamjet mbreslënëse, Burj Khalifa “vishet” Kuq e Zi
x
BREAKING NEWS

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri shqiptar, zbardhen detajet (EMRI)

E konfirmon vetë zyrtari, kërcënohet me jetë ministri
x
BREAKING NEWS

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një të tillë, kurrë mos iu afroni, përcilleni me përbuzje dhe përçmim

Avokat Ngjela lëshon thirrjen e fortë: Nëse e shikoni një
x

Sport

Kupa e Botës/ Universiteti i Oksford bën parashikimin, mbi 1 milion stimulime zbulojnë fituesin (VIDEO)

Kupa e Botës/ Universiteti i Oksford bën parashikimin, mbi 1 milion

Botërori është evenimenti më i madh sportiv në planet, një ngjarje e jashtëzakonshme që tërheq aktorë të ndryshëm. Në çdo rast, nuk kanë munguar kurrë parashikuesit, të gjithë përpiqen të gjejnë fituesin, nga oktapodi i famshëm, për të vijuar me elefantë e shumë kafshë të tjerë, por në botën ku jetojmë, ku teknologjia ka pushtuar jetën e të gjithëve, parashikuesit kanë ndryshuar, tani në lojë janë futur super kompjuter, agjentë bursash, apo studiues që përpiqen të gjejnë fituesit duke bërë kalkulime logjike, shifra, vlerash lojtarësh, deri tek gjendja psikologjike apo dhe GP e një shteti pjesëmarrës.

Në këtë diskutim, është përfshirë edhe Universiteti i famshëm i Oksfordit, ku një studiues matematikor, mori të dhënat e të gjithë përfaqësueseve që nga viti 2018 e deri më tani, të gjithë ndeshjet ndërkombëtare. Ky model, stimuloi mbi 1 milionë herë fazën e grupeve dhe përfundimet ishin thuajse të njëjta, me çdo studim tjetër serioz, nuk ka surpriza, por befasitë e mëdha vijnë në fazën me eliminim direkt.

Në 1/16, Gjermania 4 herë kampionë bote, mposhtët nga Belgjika, “djajtë e kuq” kanë 57,7% shanse për të kaluar më tej. Sipas studimi të Oksford, Belgjika është surpriza më e madhe, pasi ekipi i Lukakut me shokë do të shkojnë në finale duke kaluar më radhë pas Gjermanisë, Portugalinë në çerekfinale dhe Francë në gjysmëfinale. Nga kjo anë, Anglia që shihet si favoritë në këtë Botëror shkon në shtëpi që në fazën çerekfinale.

Në krahun tjetër të Botërorit, në fazën çerekfinale do të kemi çifte Holandë-Argjentinë, dhe Brazil-Spanjë, më tej kalojnë Argjentina dhe Brazili që do të përballen në fazën gjysmëfinale. Messi përballë Neymar, me 51,6% në finale kalon Brazili. Në finalen e madhe, përballë Belgjikës, Brazili është favorit absolut, shpallet fitues me 61, 3%.

Në këtë Botëror, jo vetëm studiues, apo kompjuter, edhe kompanitë e basteve shohin Brazil favorit absolut. “Seleçao” kuotohet me koeficientin 4,50 e ndjekur nga Argjentina me 6.50, mbyll podiumin Franca me 8.