BREAKING NEWS

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë
x
BREAKING NEWS

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët e tij japin lajmin e trishtë: Humbje e madhe! (EMRI+FOTO)

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët
x

Bota

Kush e shpiku koronavirusin? SHBA nxjerr prapaskenat tronditëse: Ky është shteti që ka nisur përgatitjen për Luftën e Tretë Botërore me armë biologjike 6 vjet më parë (Zbardhet letra që po ‘trazon ujërat’)

Kush e shpiku koronavirusin? SHBA nxjerr prapaskenat tronditëse: Ky

SHBA ka lëshuar një tjetër akuzë ndaj Kinës në lidhje me Covid-19. Sipas një letre të publikuar nga Departamenti i Shtetit i SHBA, gjashtë vjet më parë Kina po përgatitej për një Luftë të Tretë Botërore me armë biologjike, përfshirë Covid-19. Letra "bombë" e aksesuar nga Departamenti i Shtetit i SHBA, këmbëngul se këto armë do të jenë “thelbësore për fitoren” në një konflikt të tillë, madje përshkruajnë kushtet e përsosura për të lëshuar një armë biologjike dhe duke dokumentuar ndikimin që do të kishte në sistemin mjekësor të armikut. Kjo dëshmi e fundit, që Pekini mori në konsideratë dhe përdori potencialin ushtarak të Covid që nga viti 2015, ka ngritur gjithashtu frikë të re mbi shkakun e Covid-19 ku disa ekspertë besojnë se virusi u përhap nga laboratori në Wuhan.

Dosja nga shkencëtarët dhe zyrtarët shëndetësorë të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit, detajet e së cilës u raportuan në The Australian, ekzaminoi manipulimin e sëmundjeve për të prodhuar armë “të panjohura më parë”. Autorët e dokumentit këmbëngulin që një Luftë e Tretë Botërore do të jetë biologjike, ndryshe nga dy luftërat e para të cilat u përshkruan përkatësisht si kimike dhe bërthamore. Dokumenti përshkruan gjithashtu kushtet ideale për të lëshuar një armë biologjike dhe për të shkaktuar dëme maksimale. Shkencëtarët thonë se sulme të tilla nuk duhet të kryhen në mes të një dite të pastër, pasi rrezet e diellit intensive mund të dëmtojnë patogjenët, ndërsa shiu ose bora mund të ndikojnë në grimcat e aerosolit.

Ndërkohë, studimi vëren gjithashtu se një sulm i tillë do të rezultojë në një rritje të pacientëve që kërkojnë trajtim spitalor, i cili më pas "mund të shkaktojë shembjen e sistemit mjekësor të armikut".