BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x
BREAKING NEWS

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë, dyshohet se...

Tensionohet situata në veri të Kosovës, shpërthim i
x

Bota

Kush është truproja i Princ Harry dhe Meghan Markle, dalin të pathënat si e dhunoi dhe tentoi të mbyste gruan e tij

Kush është truproja i Princ Harry dhe Meghan Markle, dalin të

Truproja e Princit Harry dhe Meghan Markle thuhet se është një ish-polic i Met, i cili tentoi të mbyste gruan e tij derisa e la atë pa ndjenja.

Pere Daobry , i cili punoi për Met Police për 12 vjet, u dënua për sulmin ndaj ish- gruas së tij gjithashtu partnere të policisë Sarah Jay.

Ai u fotografua me Meghan dhe Harry teksa ata u larguan nga Frogmore Cottage në Ëindsor në fillim të këtij muaji për në London Euston.

Truproja u duke qëndruar pranë një Range Rover në pritje ndërsa çifti u fut në makinë në 5 shtator.

Nuk është e qartë nëse shërbimet e Daobry janë paguar nga Sussexes , të cilët janë të përfshirë në një mosmarrëveshje të vazhdueshme me qeverinë për sigurinë e tyre, apo nëse ata janë vënë në dijeni për të kaluarën e tij të zymtë.

Por emërimi i tij ka të ngjarë të shkaktojë polemika pasi Meghan është një aktiviste e fortë për të drejtat e grave.

Ajo diskuton rregullisht abuzimin në familje dhe fondacioni Archeëell i çiftit vitin e kaluar i bëri bamirësi për dhunën në familje.

Një burim i tha Mail Online: “Kur mendoni se sa e sinqertë është Meghan për çështjet e grave, është mjaft e mahnitshme që është punësuar një truprojë me atë lloj sfondi.

“Gruaja e tij Sarah kaloi një kohë vërtet traumatike me të dhe jam i sigurt se nëse Meghan dhe Harry do ta dinin historinë e plotë, nuk do të ishin aspak rehat që ai të punësohej si truproja e tyre”- treguan burimet.

“Pere e trajtoi Sarën në mënyrë të tmerrshme dhe asaj iu desh të ikte nga dritarja dy herë për t’u larguar prej tij. Unë me të vërtetë nuk mendoj se Harry dhe Meghan do të donin që dikush si ai t’i ruante.”- theksuan më pas.

Daobry filloi të dhunonte Sarën në 2015 pasi ajo i sugjeroi të shkonte në palestër për t’u qetësuar pas një grindjeje. Ai tentoi ta mbyste atë derisa ajo ra pa ndjenja duke e lënë atë vetëm disa sekonda larg vdekjes.

Sarah u zgjua dhe gjeti Daobry-n në telefon në 999 duke u thënë atyre: “Po, u përpoqa ta mbytja”

Ai u kursye nga burgu në vitin 2016 pasi magjistratët thanë se ai thërriti menjëherë urgjencën.

Sarah më vonë rrëfeu të gjithë historinë:

“Kam vuajtur nga duart e këtij të çmenduri për dy vjet. Jam e shkatërruar që ai nuk është pas hekurave. Ai e meriton të jetë.

“Për çdo njeri që ta bëjë këtë është e tmerrshme – për një polic të bëjë atë që ka bërë është e egër. Ai për pak më vrau mua. Gjithçka që mori ishte një ‘shuplakë’ të lehtë. Çfarë pengesë është kjo për burrat e tjerë?”

Ajo më parë i tha gjykatës se si marrëdhëniet ishin acaruar rreth gjashtë muaj para tmerrit me Daobry që të largohej për në Australi.

Por ai u kthye në shtëpinë e çiftit në Thorpe-le-Soken, Essex, kur u kthye në Angli.

Duke kujtuar kalvarin, ajo tha: “Kur ai u kthye, nuk ishte më i njëjti person.I thashë që nuk e doja dhe nuk e njoha si personin me të cilin u martova. Ai po zemërohej dhe u ngrit nga shtrati dhe shkoi në fund të dhomës dhe po shqetësohej shumë dhe më kujtohet që tha: ‘Shko në palestër’. Ai po më bërtiste dhe erdhi drejt meje rreth shtratit dhe unë po largohesha u përpoqa të ikja. Ai më kapi dhe nuk e di nëse më shtyu apo rashë, por gjëja tjetër që mbaj mend ishte që ndodhesha midis shtratit dhe murit”.