BREAKING NEWS

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar

Aksident me vdekje/ Përplasen dy makina, policia del me njoftimin zyrtar
x
BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x

Bota

Kush ishte shënjestra? Rusia përdor raketa hipersonike për të sulmuar Ukrainën

Kush ishte shënjestra? Rusia përdor raketa hipersonike për

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Ukrainës, gjenerali Valery Zaluzhny, njoftoi se herët në mëngjes, aviacioni rus përdori një raketë hipersonike Kinzhal në një sulm ndaj objektivave në Ukrainë, e cila u nis nga një avion luftarak MiG 31K që u ngrit nga Bjellorusia. Nuk dihet se cili është objektivi i sulmit në Kinzhal.

Nga rruga, Ukraina njoftoi se 55 raketa lundrimi H101, H 555, H 59 dhe Kinzhal H47 u lëshuan në territorin e tyre deri sot pasdite. Në sulmin në Ukrainë morën pjesë edhe avionë luftarakë Su35, MiG31K dhe bombardues strategjikë TU 95MS. Disa nga raketat u lëshuan nga Deti i Zi dhe Deti Azov, shkruajnë mediat e huaja.

Është interesante se Kinzhal për herë të parë u bë publike më 3 mars 2018, kur presidenti rus Vladimir Putin prezantoi në fjalimin e tij armët e reja të ushtrisë ruse. Gjegjësisht, Putin bëri të ditur se Rusia ka filluar zhvillimin e armëve të reja strategjike, të cilat, sipas tij, janë imune ndaj aftësive të armikut të mbrojtjes kundër raketave.

Putin deklaroi se baza e armëve të reja strategjike të Rusisë janë raketat hipersonike të lëshuara nga ajri që mund të përdorin një kokë bërthamore ose konvencionale.