BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Bota

Kushtojnë 2 miliardë dollarë, por avionët luftarakë të SHBA nuk mund t’ia sigurojnë aq lehtë fitoren Ukrainës

Kushtojnë 2 miliardë dollarë, por avionët luftarakë

Gjenerali më i lartë i ushtrisë amerikane ka paralajmëruar se F-16 nuk do të jetë një "armë magjike" për Ukrainën, ndonëse Amerika nuk do të hezitojë aspak lidhur me dërgimin e tyre. "Rusët kanë 1,000 luftëtarë të gjeneratës së katërt," u tha gazetarëve në Pentagon, Gjeneral Mark Milley, pas një takimi virtual të Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes shumëkombëshe të Ukrainës. Komentet e Milley pasuan deklarata të ngjashme të bëra këtë javë nga Sekretari i Forcave Ajrore Frank Kendall, i cili tha se avionët "nuk do të jenë një ndryshim dramatik i lojës" për Ukrainën, megjithëse "do t'i ndihmojë ata” në planin afatgjatë. Avionët luftarakë janë shumë më të shtrenjtë se raketat e artilerisë dhe mjetet tokësore, të cilat aleatët perëndimorë i kanë përqendruar në Ukrainë për të ndihmuar në zmbrapsjen e forcave ruse në jug të vendit. “Shpenzimi i parave për ato armë afatshkurtra, në krahasim me avionët luftarakë të shtrenjtë me nevojat e tyre komplekse logjistike, ka qenë i vlefshëm”, tha Milley. "Nëse shikoni F-16, 10 F-16, janë 2 miliardë dollarë për 10 avionë," tha ai. Gjithashtu të enjten, sekretari i mbrojtjes Lloyd Austin njoftoi se Danimarka dhe Holanda po marrin drejtimin në koalicionin e përbashkët për të trajnuar pilotët ukrainas në avionë luftarakë modernë. Ai tha se Norvegjia, Belgjika, Polonia dhe Portugalia gjithashtu janë zotuar të marrin pjesë në trajnim. Koalicioni planifikon të trajnojë fillimisht rreth 20 pilotë ukrainas, megjithëse numri i saktë do të varet nga kapaciteti i vendeve për të mbështetur projektin, sipas një zëdhënësi të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar i cili në anonimitetzbuloi disa detaje përpara njoftimit zyrtar.