BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Bota

Ky është fillimi i fundit të Putinit, inteligjenca amerikane zbulon se lideri rus është në telashe serioze, kolaps ushtarak në Ukrainë, shpërbëhen njësitë elitare ruse, Moska po përjeton ferrin

Ky është fillimi i fundit të Putinit, inteligjenca amerikane

Rënia e operacionit ushtarak të Vladimir Putinit në Ukrainë është aq dramatike saqë zyrtarët e inteligjencës amerikane, të cilët zakonisht përmbahen nga parashikimet, janë gati të shohin përpara me optimizëm. Tre zyrtarë të qeverisë amerikane i thonë Newsweek se lideri rus është në telashe serioze pas kundërofensive të suksesshme të Kievit. Të zemëruar me koston gjithnjë në rritje të luftës, vdekjet e ushtarëve dhe goditjen e madhe ekonomike nga sanksionet, politikanët rusë dhe influencuesit e mediave sociale po kritikojnë hapur. “Edhe zërat pro Kremlinit, madje edhe mediat shtetërore, po vënë në dyshim luftën për herë të parë. Ata po e shtyjnë Putinin në një qoshe”, thotë një zyrtar i lartë i inteligjencës. Fitoret e Ukrainës janë fillimi i fundit për presidentin rus, shkruan “Neësëeek”, dhe këtë e vërtetojnë vetëm lëvizjet e reja dëshpëruese si urdhërimi i mobilizimit të pjesshëm dhe thirrja e një “referendumi” për bashkimin me Rusinë në rajonet e pushtuara të Ukrainës. “Javët e kaluara duhet të bindin edhe skeptikët se Rusia ka marrë fund”, thotë një burim tjetër, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit që punon për çështjet e Rusisë. Një zyrtar i lartë ushtarak i Pentagonit është dakord. “Tani vjen pjesa e vështirë. Të gjithë sytë te Putini? A do ta shkatërrojë Rusinë për të qëndruar në pushtet? Apo Rusia do ta shkatërrojë atë, duke e mbajtur përfundimisht përgjegjës për gabimin e tij ukrainas?”, thotë zyrtari i Departamentit të Shtetit.

Mobilizimi nuk do ta ndihmojë as Putinin

Sipas bazave të të dhënave të hapura të përpunuara nga portali Oryx, ushtria ruse ka humbur deri në 1192 tanke dhe 1315 automjete të blinduara këmbësorie në luftën në Ukrainë që nga 24 shkurti.  Të dhënat nga terreni sugjerojnë se humbjet e pajisjeve ruse janë të paqëndrueshme, pavarësisht nga qëndrueshmëria e makinës ushtarake ruse. Është veçanërisht interesante se humbjet ruse janë regjistruar kryesisht në njësitë e tyre "elitare", me pajisjet më moderne. Në kundërofensivën e Kharkiv-it, Ukraina çliroi rreth 9000 kilometra katrorë territor, që është zona e pothuajse tre gadishujve të Istrias, së bashku me pjesën sllovene. Në atë kundërofensivë, divizioni elitar i 4-të i tankeve ruse humbi gati një mijë tanke T-80U. Të dhënat e Oryxas tregojnë se Rusia po humb proporcionalisht më shumë tanke moderne sesa modelet më të vjetra, pasi humbjet më të zakonshme janë modeli T-72B3 i vitit 2010, si dhe modeli T-72B3 i vitit 2016. Gjithashtu, është e qartë se Rusia tashmë po grumbullohet në rezervat e saj të armëve, pasi modeli shumë i vjetër T-62M po shfaqet gjithnjë e më shumë në front. Përdorimi i tankeve të tilla kërkon një rritje të fuqisë punëtore, pasi, ndryshe nga modelet e reja, ato nuk kanë sistem automatik të ngarkimit të municioneve, ndaj në vend të tre, duhet të kenë katër burra për tank. Sipas vlerësimeve, Rusia do ta ketë shumë të vështirë të zëvendësojë humbjet e automjeteve dhe pajisjeve, për shkak të sanksioneve perëndimore për importin e teknologjisë së nevojshme për funksionimin e tyre.

Goditja e madhe e ushtrisë ruse

Fundjavën e kaluar, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës u mburr për rrëzimin e katër avionëve rusë, përkatësisht Su-25, dy Su-30 dhe një Su-34. Deri më tani, vlerësimet ukrainase janë konfirmuar kryesisht nga vlerësimet më konservatore të aleatëve të tyre perëndimorë, dhe është interesante se numri i viktimave ruse, pas kundërsulmit të suksesshëm në rajonin e Kharkiv, u konfirmua së fundmi nga një analizë e bazuar në të hapur të dhëna nga Ministria ruse e Financave për pagesën e dëmshpërblimeve të luftës për familjet e viktimave. Duhet theksuar se në të dhënat për viktimat nuk përfshihen ushtarët e rënë të ushtrive separatiste të Donetskut dhe Luhanskut, si dhe detashmentet private mercenare nga Rusia, të cilat gjithashtu numërohen në dhjetëra mijëra, dhe atë për një ushtar të vdekur, në mesatarisht janë tre deri në katër të plagosur, të cilët janë jashtë makinës ushtarake. Kjo është arsyeja kryesore pse Putini u detyrua të shpallte një mobilizim të pjesshëm në Rusi, pasi fronti ukrainas nuk mund të mbahet më vetëm nga ushtarë profesionistë.

Më të lexuarat