BREAKING NEWS

Pak kohë para zgjedhjeve, vjen një tjetër ‘shuplakë’ e fortë për Monika Kryemadhin / Damian Gjiknuri jep lajmin, ja çfarë ka ndodhur në Vlorë

Pak kohë para zgjedhjeve, vjen një tjetër
x

Bota

Ky është shteti i parë në botë që nuk pret më dhe nis nga bërja e vaksinës anti covid, shikoni çfarë po ndodh para klinikave

Ky është shteti i parë në botë që nuk pret më

Njerëzit janë regjistruar për të marrë vaksinën dhe para klinikave aktualisht ka radhë, raportohet nga mediat vendase.Vaksina jepet me dy doza. Prodhuesit thonë se, nuk ka efekte anësore, edhe pse ekspertët perëndimorë kanë shprehur rezervat e tyre.

Megjithatë problemi është se sa vaksina mund të prodhojë Rusia. Sipas BBC, prodhuesit thonë se, deri në fund të këtij viti do mund të prodhojnë vetëm 2 milionë doza.

Ky është shteti i parë në botë që nuk pret më

Vetëm Moska, ku ka nisur fillimisht procesi, është një qytet me 13 milionë banorë.

Ky është shteti i parë në botë që nuk pret më

Por është edhe një kompani e dytë ruse që ka prodhuar një tjetër vaksinë, edhe ajo pothuaj se e njëjtë për nga suksesi dhe efektshmëria me “Sputnik V”.

Ky është shteti i parë në botë që nuk pret më

Duket se kjo do të jetë një tjetër zgjidhje, edhe pse vendi me rreth 150 milionë banorë ka nevojë për shumë më shumë doza vaksinash.