BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Bota

Ky vend i BE planifikon të marrë vendimin drastik, u ‘bën gjëmën’ rusëve

Ky vend i BE planifikon të marrë vendimin drastik, u ‘bën

Estonia planifikon t’ua ndalojë hyrjen në këtë shtet rusëve me viza Shengen, për shkak të luftës së paprovokuar të Rusisë në Ukrainë.

Ministri i Jashtëm i Estonisë, Urmas Reinsalu, ka thënë më 11 gusht se ndonëse vizat Shengen që janë lëshuar nga shteti i tij do të jenë valide, ato nuk do të pranohen për hyrje në Estoni.

Estonia nuk ka lëshuar viza turistike për rusët pas nisjes së luftës së Rusisë në Ukrainë, me përjashtim të familjarëve të shtetasve estonezë.

Reinsalu ka thënë se vendimi i ri prek rreth 50.000 njerëz që kanë viza të lëshuara nga Estonia.

Sipas tij, Qeveria estoneze do të diskutojë në ditët në vijim edhe mënyra sesi t’ua ndalojë të gjithë shtetasve rusë hyrjen ne Estoni.

Ministri ka thënë se vizat Shengen që ka lëshuar shteti i tij, do të jenë të vlefshme për të vizituar shtetet tjera që janë pjesë e asaj zone.

Estonia dhe Finlanda u kanë bërë thirrje vendeve tjera të BE-së që të mos lëshojnë viza turistike për shtetasit rusë.

Kjo çështje do të diskutohet në nivel të bllokut evropian, sepse legjislacioni aktual nuk lejon diçka të tillë.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ruse, Ivan Nechayev, i ka quajtur nismat për ndalesa ndaj rusëve si “manifestime të hapura të shovinizmit dhe përpjekje të pamatura për të anuluar gjithçka ruse, gjë që është e pamundur”.

Ndërkohë, kancelari gjerman, Olaf Scholz ka thënë më 11 gusht se ai është kundër ndalesës ndaj shtetasve rusë.

“Kjo është luftë e presidentit rus, Vladimir Putin, kështu që për mua është e rëndë kjo ide” u ka thënë ai gazetarëve në Berlin.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ai e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra./REL