BREAKING NEWS

Pasojat e mëdha të Covid-19 në botë, Robert Kennedy Jr del me mesazhin frymëzues dhe shpresëdhënës (Videoja që po bën xhiron e rrjetit)

Pasojat e mëdha të Covid-19 në botë, Robert Kennedy Jr del
x

Bota

Lajm i trishtë! Humb jetën gazetarja dhe shkrimtarja e njohur

Lajm i trishtë! Humb jetën gazetarja dhe shkrimtarja e njohur

Ka ndërruar jetë në moshën 96-vjeçare gazetarja dhe shkrimtarja e njohur italiane, Rossana Rossanda. Ajo vdiq mbrëmë në Romë.

Gazetarja dhe shkrimtarja, një nga intelektualet më autoritare në Itali, ishte një kujtesë historike e Italisë së pasluftës.

Ishte edhe udhëheqëse e Partisë Komuniste Italiane (PCI) në vitet pesëdhjetë dhe gjashtëdhjetë, derisa u emërua nga Palmiro Togliatti në krye të politikës kulturore të PCI-së.

Nevoja për të përpunuar krizën e realizmit-socialist, në vazhdën e lëvizjeve studentore dhe punëtore, bëri që ajo të themelonte në vitin 1969 grupin politik dhe revistën "il Manifesto", e cila 1971-shin u kthye në gazetë.

Lajm i trishtë! Humb jetën gazetarja dhe shkrimtarja e njohur