BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur (Foto)

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur (Foto)

Barry Newman, ylli i filmit kult legjendar të viteve 1970, “San Francisco: Zero Hour”, ka vdekur në moshën 92-vjeçare. Në fillim të viteve 1970, aktorit Barry Newman, iu desh vetëm një film, “Pika e zhdukjes”, për të bërë historinë.

Ende në vitet 1970, Newman përsëriti në televizion rolin e avokatit moral Tony Petrocelli që kishte luajtur në filmin “Avokati”. Dhe vërtet, ky serial, “Petrocelli” (1974-1976) i përket momenteve të mëdha të karrierës së tij. Është gjithashtu vepra e tij e vetme për të cilën u dallua. Ai madje u nominua për EMY dhe Golden Globes.

I lindur dhe i rritur në Boston, Massachusetts (7 nëntor 1930), Newman mori klasa aktrimi në kolegj me instruktorin e famshëm të aktrimit Lee Strasberg, i cili e frymëzoi atë të bëhej aktor. Pasi u diplomua nga Universiteti Brandeis dhe shërbeu në ushtri, Newman u transferua në Nju Jork për të studiuar me mësuesin e tij të vjetër. Kështu hyri në fushën e teatrit dhe më vonë në kinema e televizion.

Newman u tërhoq nga fusha e showbizit në vitin 2015. Filmi i tij i fundit është drama familjare “Raise Your Kids on Seltzer”, ndërsa ndër të paktët që ka xhiruar në 20 vitet e fundit është “The Englishman” i Steven Soderbergh.