BREAKING NEWS

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre dyshime të forta: Ishte i ftuar edhe në një eveniment sportiv, por...

“Rama s’del në publik prej 4 ditësh”/ Gazetari ngre
x
BREAKING NEWS

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën marramendëse: Ja sa miliona euro duhet të kthejë familja Berisha

“Do bëj revolucion…”/ Avokati zbulon shifrën
x
BREAKING NEWS

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme: McGonigal ka takuar edhe politikanë të tjerë, mes tyre edhe...

“Jo vetëm Rama”/ Gazetari plas deklaratën e bujshme:
x
BREAKING NEWS

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar bën paralajmërimin e fortë dhe zbardh planin e presidentit rus: Putin po përgatit një konflikt të frikshëm në...

Luftë në kufi më Shqipërinë? Ish-kryeministri bullgar
x
BREAKING NEWS

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi: Një ngjarje katastrofike do të godasë botën në 2 vjet

"Është një kërcënim global"/ Ngrihet alarmi:
x
BREAKING NEWS

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën ‘bombë’: Rama nuk pritet më zyrtarisht në Shtëpinë e Bardhë

“Ka surpriza”/ Gazetari plas deklaratën
x
BREAKING NEWS

U prangosën për trafik droge mes Shqipërisë dhe Italisë, GJKKO konfirmon masat e sigurisë për 15 të arrestuarit. Zbardhet vendimi

U prangosën për trafik droge mes Shqipërisë dhe
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me jetë Artan Hoxha pasi nxori audio-përgjimin nga masakra e “21 janarit”, gazetari zbulon prova të reja, rëndohen pozitat e Sali Berishës

Kërcënohet me jetë Artan Hoxha pasi nxori audio-përgjimin
x

Bota

Lajm i trishtë/ Sëmundja e rëndë i merr jetën regjisorit të njohur (EMRI+FOTO)

Lajm i trishtë/ Sëmundja e rëndë i merr jetën

Regjisori gjerman Wolfgang Petersen është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare. Lajmin e konfirmoi kompania e tij e prodhimit të martën. Petersen thuhet se ka ndërruar jetë paqësisht pasi luftoi me kancerin në pankreas të premten e kaluar në shtëpinë e tij në Brentwood, CA, dhe ishte në krahët e gruas së tij 50-vjeçare, Maria Antoinette.

Pasi u bë i njohur me filmin e tij të Luftës së Dytë Botërore “Das Boot” në vitin 1981, regjisori vijoi të arrijë sukses të madh në Hollywood me filma të suksesshëm duke përfshirë “Air Force One”, “In the Line of Fire dhe Troy”.

Në vitin 1984, filmi i tij fantazi “The Never Ending Story” ishte filmi më i shtrenjtë i prodhuar jashtë Shteteve të Bashkuara, por gjithashtu u bë një sukses në arkë. Petersen, i cili lindi më 14 mars 1941 në Emden, Gjermani, filloi të drejtojë shfaqje në vitet 1960 në Teatrin Ernst Deutsch të Hamburgut.

Ai ndoqi Akademinë e Filmit dhe Televizionit në Berlin dhe prodhoi filma për televizionin gjerman pas diplomimit. Filmi i tij i parë me metrazh të gjatë u realizua në vitin 1974, thrilleri psikologjik “One or the Other of Us”, i cili u bazua në romanin Einer von uns beiden nga Horst Bosetzky.

Lajm i trishtë/ Sëmundja e rëndë i merr jetën

Më të lexuarat