Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lavrov: Shpresoj që marrëveshja bërthamore me Uashingtonin të ruhet

Postuar: 08/11/2019 - 19:27

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, shfaqi shpresën se marrëveshja bërthamore midis Iranit dhe fuqive botërore do të ruhet, pavarësisht tërheqjes së Uashingtonit nga marrëveshja.
 
Shtetet e Bashkuara janë tërhequr në maj të vitit të kaluar dhe kanë rikthyer sanksionet kundër Iranit, për ta detyruar atë që të kthehet në tavolinën e bisedimeve.
 
Sipas Uashingtonit, kushtet e marrëveshjes së vitit 2015 nuk kanë qenë të ashpra mjaftueshëm, sa për ta penguar Iranin nga zhvillimi i armëve bërthamore.
 
Irani i mohon akuzat e SHBA se ai popërpiqet të zhvillojë raketa balistike, me kapacitet për të bartur koka bërthamore, dhe thotë se programi i tij bërthamor ka qëllime paqësore.
 
“Pavarësisht veprimeve të Uashingtonit që janë absolutisht të papranueshme, marrëveshja nuk e ka humbur rëndësinë e saj”, tha Lavrov në një konferencë në Moskë.
 
“Tani që ajo është shpërbërë ose është afër shpërbërjes, unë shpresoj se mund të ruhet”, shtoi Lavrov.
 
Pas vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u tërhequr nga marrëveshja, Teherani është tërhequr nga disa angazhime të parapara me të.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/11/2019 - 21:47

Teksa forcat amerikane në Siri u zhvendosën drejt fushave të naftës në Deir Ezzor në vijim të tërheqjes nga veriu i Sirisë, Rusia po vijon vendosjen në postet e braktisura nga SHBA.
 

Postuar: 18/11/2019 - 21:36

 Kina ka lunduar dje në ngushticën e Taivanit me aeroplambajtësen e saj të re, disa ditë p

Postuar: 18/11/2019 - 20:29

Autoritetet italiane arrestuan shefin e një kompanie në Napoli pasi punësoi dhjetëra punëtorë pa

Postuar: 18/11/2019 - 20:07

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusog tha se Ankaraja do të nisë një operacion të ri ush

Postuar: 18/11/2019 - 20:04

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen bënë thirr

Postuar: 18/11/2019 - 19:51

Të paktën tre persona janë vrarë nga disa të shtëna në një Walmart në OklahomaSipas Patrullës s

Postuar: 18/11/2019 - 15:51

Prej dekadash SHBA ka refuzuar t’u shesë Egjiptit avionët gjuajtës F-15 për të mbajtur ve