Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lehtësohen procedurat për infermierët që duan të punojnë në Britani

Postuar: 14/06/2018 - 17:34

Duket se kriza në specialiste në sektorë si shëndetësia, inxhinieria dhe teknologjia e informacionit e kanë detyruar qeverinë e kryeministres britanike Theresa May të lehtësojë dhe vizat dhe kontratat e punësimit për këto profesione nga specialist nga vendet që nuk janë anëtare të Bashkimit Evropian dhe nga Zvicra.

Ministria e Brendshme edhe jo e Emigracionit Home Office, do të njoftojnë të premten se mjekët dhe infermierët dhe profesionet e mësipërme, do të përjashtohen nga kuotat e paracaktuara edhe kur ato arrijnë maksimumin në shifrën e afro 21 mijë vetëve.

Britania ka nevoje të madhe për mjek, sidomos për pediatër, kardiologë dhe neurologë, si dhe infermier. Po ashtu nevoja të mëdha dhe vende të lira pune ka për specialist të teknologjisë së informacionit, inxhinierë dhe mësues. Shërbimi shëndetësor britanik ka 35 mijë vende të lira pune për infermiere dhe afro 10 mijë për mjeke.

Opozita laburiste e mirëpret vendimin e qeverisë, ndërkohë që drejtuesit e shërbimit shëndetësor, NHS, ndihen të lehtësuar.

Sakaq ne Shërbimin Shëndetësor Britanik ka një rritje progresive të mjekeve dhe infermiereve të ardhur kohet e fundit nga Shqipëria.

Kjo lëvizje e fundit e kryeministres Theresa May, duket se flet për një drejtim të ri të politikes britanike të emigracionit në periudhën post-brexit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 6

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 16/08/2018 - 22:18

Një tërmet i fortë ka shkundur Italinë mbrëmjen e sotme. Sipas mediave vendase, epiqendra e tërmetit ka qenë në Molise, me një magnitudë 5.2 ballë e thellësi 9 km në tokë.

Postuar: 16/08/2018 - 21:15

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar se as ai e askush tjetër nga pala serbe nuk e

Postuar: 16/08/2018 - 20:55

Një tërmet i fuqishëm ka goditur në Molise të Italisë mbrëmjen e sotme.

Postuar: 16/08/2018 - 20:00

SHBA vazhdojnë trysninë ndaj presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për të liruar pastorin amerika

Postuar: 16/08/2018 - 19:22

Së paku 22 persona kanë vdekur si pasojë e infeksionit me sëmundjen e kolerës në vendin afrikan N

Postuar: 16/08/2018 - 19:17

Duane Youd mendoi se kishte gjetur zgjidhjen ideale për t’u hakmarrë ndaj bashkëshortes dhe

Postuar: 16/08/2018 - 17:02

“Zjarrfikësit biseduan me mua dhe u përpoqën të më nxjerrin nga rrënoja, por ata nuk e panë