BREAKING NEWS

“Më tha shtyhu pas dhe nxori armën...”/ Efektivi zbulon se çfarë ndodhi mes Ludian Zaimit dhe Çaush Saliasit para vrasjes

“Më tha shtyhu pas dhe nxori armën...”/ Efektivi zbulon se
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama i jep postin e rëndësishëm ish-deputetes Vasilika Hysi

Kryeministri Rama i jep postin e rëndësishëm ish-deputetes
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama bën ndryshime të rëndësishme në qeveri

Kryeministri Rama bën ndryshime të rëndësishme në
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestimin e gjyqtarit të njohur, ja çfarë e ka fundosur

Spartak Ngjela paralajmëron arrestimin e gjyqtarit të njohur, ja
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Komisioni hap kutitë e votimit, sa vota morën Berisha dhe Elezi

Zgjedhjet për kreun e PD-së/ Komisioni hap kutitë e votimit, sa
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Vjen lajmi i mirë nga Infektivi, boshatiset spitali

Covid-19 në Shqipëri/ Vjen lajmi i mirë nga Infektivi, boshatiset
x
BREAKING NEWS

I mituri plagoset me armë zjarri, niset me helikopter drejt Tiranës

I mituri plagoset me armë zjarri, niset me helikopter drejt Tiranës
x
BREAKING NEWS

“Është e dhimbshme që të hapësh ekranin dhe pas 30 vitesh të shohësh...”/ Deklarata e fortë e Robert Papës: Edi Rama nuk do të e jap këtë të drejtë nëse vërteton që...

“Është e dhimbshme që të hapësh ekranin dhe pas
x

Bota

Lëvizja e fshehtë që do të tronditë Putinin, ja negociatat sekrete mes Moskës dhe Kievit që mund të shmangin një luftë totale

Lëvizja e fshehtë që do të tronditë Putinin, ja

Përveç telefonatës publike, ekziston një linjë komunikimi delikate, por shumë e rëndësishme midis Moskës dhe Kievit që mund të shmangë një luftë totale. Një linjë e ndërprerë midis gjeneralëve dhe oficerëve të lartë rusë dhe ukrainas, pasi ata të gjithë vijnë nga e njëjta akademi ushtarake. Deri në vitin 1991, në fakt, shkollat ??e luftës ishin unike për rusët dhe ukrainasit dhe kjo përvojë, raporton La Repubblica, shpesh ka krijuar miqësi dhe lidhje që nuk harrohen kurrë dhe që tani janë thelbësore për të hapur një kanal dialogu dhe për të hedhur themelet për negociatat. Testi i parë për të parë nëse kjo linjë komunikimi mund të jetë e dobishme ka të bëjë me sasinë e madhe të grurit ende në portin e Odessa. Mbetet për t'u parë nëse ato ushqime do të mund të largohen nga porti dhe nëse po kjo do të jetë falë një marrëveshjeje mes dy palëve. Një lloj pushimi ose "qëllimi" i përkohshëm për të çuar mallin në qarkullim. Flitet për 20 milionë tonë drithëra që rrezikojnë të kalben ose të shkatërrohen në depozita dhe kjo mund të shkaktojë një krizë globale ushqimore. Për ta shmangur atë, është i nevojshëm koordinimi me krerët ushtarakë. Jo vetëm. Gjithashtu nga pikëpamja e luftës kjo "linjë komunikimi" është thelbësore. Në fakt, në këtë moment ka një ngërç që përfshin tre rreziqe. E para janë kohët e konfliktit të cilat mund të zgjasin. E dyta ka të bëjë me popullsinë: tendenca është të sigurohet fusha e betejës pa zbritje për qytetarët. E treta është probabiliteti i një aksidenti: sa më shumë të kalojë koha, aq më i madh është rreziku i një ngjarjeje të papritur.  Për të shmangur këto tre rreziqe, shpresojmë në dialogun e fshehtë midis ushtrisë ruse dhe ukrainase.