Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Lëvizje të reja në Eurozonë, shteti ballkanik gati të përdorë euron si monedhë

Postuar: 12/08/2019 - 19:51

 Kroacia kërkon të përdorë monedhën euro. Ministria e Ekonomisë dhe Banka Qendrore e vendit anëtar të BE-së i kanë paraqitur Bankës Qendrore Europiane dhe Komisionit Europian kërkesën për pranimin në ‘’Eurozonë’’ (shtetet që përdorin monedhën euro).

Vendi do t’i nënshtrohet procedurës ‘’ERM’’ (Mekanizmi i Shkallës së Këmbimit Europian), ku do të synohet ruajtje e euros në një vlerë konstante me monedhën shtetërore kroate ‘’kuna’’.

Eurozona përbëhet nga 19 shtete anëtare të BE-së, të cilat kanë pranuar të përdorin monedhën euro.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/08/2019 - 21:51

Një djalë 13-vjeç u gjet i varur në shtëpinë e tij në SHBA, pasi zbuloi se vajza që ai pëlqente kishte të dashur.

Postuar: 20/08/2019 - 20:49

Një burrë nga Karolina e Veriut akuzohet se ka mbajtur një grua 24-vjeçare dhe foshnjën e saj në

Postuar: 20/08/2019 - 19:17

Një baba ka tentuar të hedhë vajzën e tij 5 muajshe nga dritarja.

Postuar: 20/08/2019 - 18:48

Çdo ditë e më tepër mediat botërore po flasin për një dëshirë të papërmbajtshme të Donald Trump p

Postuar: 20/08/2019 - 18:07

Një ngjarje e rëndë ka tronditur pasditen e sotme Greqinë pasi mediat vendase raportojnë se një h

Postuar: 20/08/2019 - 17:50

Komisioni Europian shprehu sot keqardhje që kryeministri britanik, Boris Johnson nuk kishte propo

Postuar: 20/08/2019 - 17:03

Një ngjarja e rëndë ka ndodhur sot në ishullin e Braçit, në Kroaci, teksa ka humbur jetën ish-min